baner - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

loading...

Projekty

ŚREDNIOWIECZNE INSPIRACJE

 

Wernisażem i koncertem muzyki dawnej Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Pruszcz Gdański z siedzibą w Cieplewie zakończył w maju 2012 roku autorską operację „Średniowieczne inspiracje - pieczęć cysterska w XXI wieku. Warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży”. W zajęciach wzięło udział w sumie 111 osób: kilku- i kilkunastolatków z gmin Pruszcz Gdański i Pszczółki.

Operacja była współfinansowana ze środków unijnych za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Na realizację projektu pod hasłem: „Średniowieczne inspiracje - pieczęć cysterska w XXI wieku” OKSiR otrzymał dofinansowanie w wysokości 19,5 tys. zł, z funduszu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Zgodnie z założeniami projektu, przeprowadzono 11 wyjazdowych warsztatów linorytu. Odbyły się one w dziewięciu miejscowościach na terenie gminy Pruszcz Gdański: Cieplewie (w pracowni plastycznej OKSiR), Wiślinie, Lędowie, Jagatowie, Juszkowie, Goszynie, Żukczynie, Wiślince i Bogatce (w świetlicach wiejskich) oraz w gminie Pszczółki: w Skowarczu i Różynach.

- Uczestnicy poznali technikę linorytu, niedostępną dla uczniów większości polskich szkół - wyjaśnia Agnieszka Michalczyk, instruktor prowadząca warsztaty. - Zresztą nawet w ofercie domów kultury, nastawionych na edukację artystyczną, nieczęsto można znaleźć takie zajęcia. Ponieważ projekt nawiązywał bezpośrednio do historycznego dziedzictwa naszej małej ojczyzny, dzieci dowiedziały się czym był Szlak Cysterski, przebiegający niegdyś przez tereny dzisiejszej gminy Pruszcz Gdański i Pszczółki.

Namacalnymi pamiątkami po pracowitych braciach zakonnych, którzy żyli i działali niegdyś na tych terenach, są kościoły w Różynach i Łęgowie oraz znajdujące się w nich zabytki sztuki sakralnej. Dzieci poznały ikonografię związaną z cystersami i pieczęci, jakimi posługiwali się zakonnicy. I właśnie w tych dawnych symbolach szukały inspiracji do opracowania projektów i wykonania swoich znaków graficznych. Następnie, na płytach z linoleum własnoręcznie przygotowywały matryce i drukowały odbitki na przenośnej prasie graficznej. Dodatkową zabawą była możliwość uzyskania różnych wersji kolorystycznych wydruków. Najlepsze prace, wybrane przez jury (powołane przez organizatorów), ozdobiły pamiątkowe koszulki oraz kalendarze promujące operację i Szlak Cysterski. Uczestnicy warsztatów i ich goście otrzymali je w postaci upominków podczas wernisażu, który zwieńczył operację.

Uroczyste zakończenie projektu odbyło się w gościnnych murach zabytkowego, pocysterskiego kościoła pw. św. Mikołaja w Łęgowie 18 maja 2012 r. Podczas tego spotkania goście mogli obejrzeć projekcję multimedialną, prezentującą fotografie, dokumentujące realizację warsztatów w poszczególnych miejscowościach i wykonane podczas nich linoryty.

Niesamowitych wrażeń dostarczył zgromadzonej publiczności koncert muzyki dawnej w wykonaniu Marcina Latarskiego i  Krystiana Iwanowa, którzy w cysterskich strojach śpiewali przy akompaniamencie organisty Marka Stachyry. Wystąpił też Chór Gminy Pruszcz Gdański pod dyrekcją Amelii Waszkiewicz i z towarzyszeniem Dawida Wesołowskiego (instr. klawiszowe).

Inną atrakcję zapewnił gospodarz świątyni, ks. proboszcz dr Grzegorz Rafiński, który ze swadą opowiadał o tajemnicach, jakie skrywa zabytkowy obiekt, ukazując nawet podziemne krypty, w których spoczywają szczątki dawnych zakonników i parafian, pochowanych w tym miejscu przed wiekami.

Nagrodzone prace:

1_miejsce_Piotr-Malinowski_Jagatowo
2_miejsce_Konrad_Sklodowski_Cieplewo
3_miejsce_Ela_Koprowska
Dawid_Gromadzinski
Jacek_Smoczynski
Kinga_Staszczak
Martyna_Gryczynska
Mateusz_Spiewak
Michal_Zuchowiecki
Monika_Leszczynska
Natalia_Ratajczak
Roksana_Weglarska
Tomek_Kochan
Wiktoria_Morawska
Wiktor_Kalkowski

Finał projektu:

01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18

srfrab

 

NA BURSZTYNOWYM SZLAKU

Istne oblężenie sali kinowo-teatralnej Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Pruszcz Gdański z siedzibą w Cieplewie przeżyliśmy 14 grudnia 2012 r. Około 150 osób zgromadziło się tu w piątkowy wieczór na premierze filmów animowanych, zrealizowanych podczas „Warsztatów animacji poklatkowej >Na Bursztynowym Szlaku<, czyli przybliżenie dziedzictwa kulturowego obszaru »Trzech Krajobrazów«”.

Operacja pod taką nazwą uzyskała dofinansowanie z funduszy unijnych, przeznaczonych na wsparcie małych projektów w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju", objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Dzięki temu, w dziesięciu miejscowościach (9 sołectwach w gminie Pruszcz Gdański i jednej wsi w gminie Pszczółki – w Różynach) we wrześniu i październiku 2012 roku odbyły się bezpłatne zajęcia dla dzieci i młodzieży w wieku 5-17 lat. Uczestnicy poznali technikę produkcji filmów metodą animacji poklatkowej. Następnie wspólnie opracowali scenariusze filmów, inspirowane przeszłością swojej małej ojczyzny, związaną z Bursztynowym Szlakiem przebiegającym niegdyś przez obszar dzisiejszego powiatu gdańskiego. Pod okiem instruktora – artysty plastyka, dzieci własnoręcznie przygotowały i ozdobiły dekoracje, kostiumy i rekwizyty, by wreszcie stanąć w światłach reflektorów i pozować do zdjęć.

- Musiały się przy tym wykazać ogromną cierpliwością, gdyż dla uzyskania sekundy ruchomych obrazów trzeba było wykonać aż 24 kadry - wyjaśnił Grzegorz Antoni Cwaliński, dyrektor OKSiR. - Mogły się też przekonać, że praca gwiazdy filmowej czy modelki nie jest wcale taka łatwa jak się wydaje. Częstokroć wymaga wielu dubli, czyli powtarzania tych samych ujęć.
Jednak chętnych do takiej żmudnej pracy było więcej niż przewidzianych miejsc. Ponieważ w środowisku wiejskim takie nietypowe przedsięwzięcia są rzadkością, organizatorzy umożliwili udział w warsztatach wszystkim chętnym.

- W ten sposób zamiast zaplanowanej liczby stu uczestników, w zajęciach wzięło udział prawie 130 osób - przyznaje Agnieszka Michalczyk, współprowadząca warsztaty.

Wśród nich najwięcej było rozmaitych... księżniczek. W takie postacie obfitowały niemal wszystkie nakręcone filmy.
W wyniku warsztatów powstało dziesięć intrygujących opowieści, nawiązujących do Szlaku Bursztynowego. Jednak, zgodnie z prawami dziecięcej wyobraźni, nie były to wcale historie oczywiste. W gronie bohaterów pojawiły się krwiożercze pająki, zbóje, piraci, pszczoły, dzielni rycerze, woje i rybaczki, a nawet... wampir. Ale najważniejsze, że wszystkie filmiki kończyły się happy endem.

W galowy wieczór wszystkie filmy zostały zaprezentowane na dużym, kinowym ekranie. Na widowni zasiedli zaproszeni goście, młodzi autorzy, ich rodziny i znajomi oraz panie świetliczanki. Było prawie jak na hollywoodzkiej gali oscarowej. Imprezę poprowadzili Grzegorz Cwaliński i Agnieszka Michalczyk, instruktorka plastyki, którzy powitali gości, opowiadali o akcji „Na Bursztynowym Szlaku” i zapowiadali tytuły poszczególnych filmów. Dzieci z wypiekami na twarzach oglądały efekty pracy poszczególnych zespołów, głośno komentując pojawienie się na ekranie kolejnych koleżanek i kolegów. Po komediowych scenach na sali rozchodziły się salwy śmiechu, a po każdym filmie rozbrzmiewały gromkie oklaski.

Zgodnie z regulaminem, powołana komisja konkursowa wybrała spośród zrealizowanych tytułów dwie najciekawsze animacje. Ich twórcy zostali nagrodzeni słodkimi upominkami. Laureatami zostali podopieczni świetlic w Żuławie (za „Bajkę o żabie, która nie chciała być królewną”) i w Wiślince (za film pt.: „Napad na Bursztynowy Zamek”).

Wszyscy młodzi twórcy otrzymali dyplomy i płyty z zarejestrowanymi na nich filmami, a do świetlic biorących udział w warsztatach trafiły "złote" statuetki. Każdy zespół miał chwilę na pozowanie do wspólnych fotografii, a na zakończenie, podczas bankietu ze słodkim poczęstunkiem, goście dzielili się wrażeniami i wspomnieniami z warsztatów, oglądając wystawę zdjęć dokumentujących operację.

 

na_bursztynowym01
na_bursztynowym02
na_bursztynowym03
na_bursztynowym04
na_bursztynowym05
na_bursztynowym06
na_bursztynowym07
na_bursztynowym08
na_bursztynowym09
na_bursztynowym10
na_bursztynowym12
na_bursztynowym13
na_bursztynowym14
na_bursztynowym15
na_bursztynowym16
na_bursztynowym17
na_bursztynowym18
na_bursztynowym19
na_bursztynowym20
na_bursztynowym21
na_bursztynowym22
na_bursztynowym23
na_bursztynowym24
na_bursztynowym25
na_bursztynowym26
na_bursztynowym27
na_bursztynowym28
na_bursztynowym29
na_bursztynowym30
na_bursztynowym31


Podbitka new na str
MODERNIZACJA KINA

Kino za Rogiem w Cieplewie zainaugurowało działalność 4 marca 2014 r. W ramach odnowionego kina repertuarowego zaprezentowaliśmy pierwszy seans dla dorosłych widzów. Był to pokaz polskiego filmu pt.: "Dziewczyna z szafy" w reżyserii Bodo Kox’a.

 

Oficjalna i bardzo uroczysta inauguracja pierwszego w północnej części Polski Kina za Rogiem nastąpiła w piątkowe popołudnie 28 lutego 2014 r. Gości (wśród których znaleźli się pomysłodawca i szef sieci  Kino za Rogiem Grzegorz Molewski oraz Zbigniew Żmudzki, prezes Spółki Semafor Produkcja Filmowa) przywitał czerwony dywan i urocze hostessy (młodzież z Ochotniczej Straży Pożarnej w Jagatowie i mieszkańcy gminy Pruszcz Gdański). Było oficjalne przecięcie wstęgi, zwiastuny filmów z repertuaru naszego kina oraz oczywiście pierwszy seans – animowana "Świteź", w reżyserii Kamila Polaka.

- Warto dodać, że mija właśnie dziesięć lat odkąd w wiejskiej gminie Pruszcz Gdański, mimo braku odpowiedniego zaplecza, rozpoczęto szeroko rozumianą promocję sztuki filmowej. Wszystko zaczęło się w Zespole Szkół im. Karola Wojtyły w Rotmance, gdzie stworzyliśmy Pracownię Fotografii i Filmu – wspominał podczas uroczystości Grzegorz Cwaliński, niegdyś nauczyciel w ZS Rotmanka, a obecnie dyrektor OKSiBP. - Powstał w niej autorski program nauczania, nakierowany na promocję polskiej kinematografii wśród uczniów szkoły podstawowej i gimnazjalistów. Jako jedyna gmina na Pomorzu uzyskaliśmy wówczas grant na organizację obchodów 60-lecia polskiej animacji. Dzięki temu zrealizowaliśmy projekt „Bliskie Spotkania z animacją filmową”, obejmujący warsztaty artystyczne, seanse filmowe i spotkania z twórcami. Organizowaliśmy też doroczny Przegląd Kinematografii Polskiej „Kino przy Miedzy”, odwiedzając rozmaite miejscowości w województwie pomorskim z projekcjami na dużych ekranach. Często były to ekrany szyte przez sołtysów z wielkich prześcieradeł i rozwieszone w wiejskich świetlicach...

W 2009 roku, jako OKSiR Łęgowo, z sukcesem przystąpiliśmy do konkursu na inicjatywy promujące polską kinematografię, ogłoszonego przez Narodowy Instytut Audiowizualny. Zdobyliśmy dofinansowanie na realizację programu „Akcja animacja – Kino przy miedzy”, obejmującego liczne plenerowe pokazy filmowe, warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz koncerty muzyki filmowej na wsiach. Grupa dzieci i młodzieży pojechała z nami nawet na wycieczkę szlakiem polskiej animacji do największych i najbardziej znanych wytwórni w kraju.

Wciąż jednak marzyliśmy o prawdziwym kinie na wsi. W 2010 roku, w naszej poprzedniej siedzibie, w Łęgowie, udało się zaadaptować na ten cel jedno z pomieszczeń. Tak powstała jedyna na świecie sala kinowo-teatralna, której patronem został Władysław Starewicz - twórca poklatkowej animacji lalkowej, zwany też polskim Disney’em.
I wreszcie po latach doczekaliśmy się kina repertuarowego z prawdziwego zdarzenia – nowoczesnego, oferującego wielokanałowy system dźwięku 5,1 i obraz HD. Nie udałoby się to, gdyby nie grant na modernizację kina, pozyskany z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Życzliwość wobec naszej inicjatywy okazał nawet słynny grafik, Andrzej Pągowski. Mistrzowi plakatu tak spodobał się nasz pomysł utworzenia kina na wsi, że specjalnie dla nas przygotował projekt graficzny afisza, promującego Kino za Rogiem w Cieplewie. Do stworzenia drugiego plakatu reklamującego nasze Kino za Rogiem wykorzystano pracę Magdaleny Majak, uczestniczki warsztatów plastycznych realizowanych w OKSiR Cieplewo.

otwarciekinazarogiem1
otwarciekinazarogiem2
otwarciezmokina1
otwarciezmokina2
otwarciezmokina3
otwarciezmokina4
otwarciezmokina5
otwarciezmokina6
otwarciezmokina7
plakat-Magdy
plakat-PAGOWSKI
plakatKINOWCIEPLEWIE

W GLINIE ZAKLĘTE

Publikacją oryginalnego kalendarza na rok 2015 zakończyliśmy realizację operacji „W glinie zaklęte - warsztaty ceramiki dla dzieci i młodzieży z gmin Pruszcz Gdański i Pszczółki, czyli poszukiwanie figuratywnych symboli, identyfikujących i promujących miejscowości obszaru LGD "Trzy Krajobrazy””.

12-stronicowy kalendarz ozdobiły plenerowe fotografie wykonane na terenie gminy Pruszcz Gdański i zdjęcia rzeźb wykonanych przez dzieci w wiejskich świetlicach podczas warsztatów ceramiki dofinansowanych w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętego PROW na lata 2007-2013, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. W bezpłatnych zajęciach zorganizowanych na terenie LGD "Trzy Krajobrazy" w 12 miejscowościach w gminie Pruszcz Gdański i w Różynach (gm. Pszczółki) uczestniczyło w sumie 191 dzieci i młodzieży.Podczas warsztatów powstały rzeźby w glinie, przedstawiające wyobrażenia młodych artystów na temat symboli najlepiej wyrażających specyfikę bądź charakter miejscowości, w których mieszkają twórcy. Następnie rzeźby te zostały wypalone, pomalowane kolorowymi szkliwami i ponownie wypalone w specjalnym piecu do ceramiki w pracowni plastycznej OKSiBP w Cieplewie. Na koniec wybrane najciekawsze prace zostały sfotografowane i wykorzystane jako ilustracje do kalendarza na rok 2015. Teraz taki kalendarz można otrzymać np. za pośrednictwem Radia Gdańsk.

CERAMIKA-BOGATKA1
CERAMIKA-BOGATKA2
CERAMIKA-BOGATKA3
CERAMIKA-CIEPLEWO
CERAMIKA-JAGATOWO1
CERAMIKA-JAGATOWO2
CERAMIKA-JAGATOWO3
CERAMIKA-JAGATOWO4
CERAMIKA-JAGATOWO5
CERAMIKA-JUSZKOWO1
CERAMIKA-JUSZKOWO3
CERAMIKA-JUSZKOWO4
CERAMIKA-JUSZKOWO5
CERAMIKA-ROKITNICA1
CERAMIKA LEDOWO1
CERAMIKA LEDOWO2
CERAMIKA LEDOWO5
CERAMIKA LEDOWO6
CERAMIKA LEDOWO7
CERAMIKA LEGOWO
CERAMIKA ZUKCZYN

  1510617_1033186010030616_3475436092487387498_n


srfrab

TRZY KRAJOBRAZY W GALERII SZTUKI

„Trzy Krajobrazy w galerii sztuki - wyposażenie galerii wystawienniczej Kaloryfer w Cieplewie i organizacja wystaw prezentujących dorobek lokalnych twórców” – to kolejna operacja zrealizowana w 2014 r. dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych. Za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego z budżetu Unii Europejskiej (w ramach osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013) otrzymaliśmy 13.284,80 zł.
Inicjatywa obejmowała wyposażenie pomieszczeń ośrodka w meble i nowoczesne urządzenia wystawiennicze umożliwiające stworzenie profesjonalnej galerii sztuki i organizację cyklu 6 wystaw i wernisaży.
W pierwszym etapie operacji zakupiono sprzęt do galerii sztuki Kaloryfer w ośrodku. Pomieszczenie zostało doposażone w system wystawienniczy oraz aluramy do prezentacji np. grafiki czy fotogramów, a także meble dla gości: hokery i krzesła oraz stoliki i stoły, na których można prezentować np. rękodzieło.
Kolejnym zadaniem zrealizowanym w ramach projektu było zorganizowanie 6 wystaw prezentujących dorobek lokalnych twórców. Były one eksponowane do grudnia 2014 r., w tym m.in.: wystawa fotogramów poświęconych polskiej kinematografii, „Mały twórca” obejmująca prace dzieci – uczestników warsztatów plastycznych prowadzonych w ośrodku. Ponadto prezentowaliśmy wystawy rysunku, malarstwa Urszuli Cwalińskiej i Katarzyny Falkowskiej, wystawę „Pejzaż inspirowany” ukazującą obrazy Małgorzaty Zabłudowskiej i fotogramy jej syna, Piotra.
Dzięki doposażeniu obiektu powstała nowoczesna galeria sztuki - właściwa przestrzeń do promocji i organizacji lokalnej twórczości kulturalnej, tj. stałe miejsce, w którym artyści i rękodzielnicy znaleźli optymalne warunki do prezentacji swego dorobku i w którym do chwili obecnej odbywają się cykliczne wystawy tematyczne, indywidualne i zbiorowe.

Otwarcie galerii Kaloryfer

1
2
3
4
5
6

940 626 fit docrj nfkszxyxmryp dbqvyf

KURTYNA W GÓRĘ!

Deski naszej sceny w sali kinowo-teatralnej zostały oświetlone! Tym samym zakończyliśmy doposażenie obiektu w ramach zadania „Kurtyna w górę! – zakupy wyposażenia dla rozwoju działalności teatralno-scenicznej OKSiBP w Cieplewie", realizowanego dzięki dofinasowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dziś zostało zamontowane nowe oświetlenie. Zakupiono  m.in. 12 reflektorów wraz ze sterownikami. Dzięki dofinansowaniu MKiDN w kwocie 45 tys. zł już wkrótce ujrzymy repertuar OKSiBP w nowej oprawie scenicznej – świetlnej i nagłośnieniowej.

mkidn_01_cmyk
FESTYN SENIORA - NA ZDROWIE!

festsen2014

Doroczny Festyn Seniora, tym razem zorganizowany pod hasłem „Na zdrowie!”, zgromadził we wtorkowe popołudnie ponad pół tysiąca mieszkańców gminy Pruszcz Gdański.

Na teren Ośrodka Kultury, Sportu i Biblioteki Publicznej w Cieplewie, gdzie odbywała się impreza zaplanowana na godz. 14, goście zaczęli się schodzić już od godz. 13. Kolejni uczestnicy zjechali specjalnie wynajętymi autokarami z terenu całej gminy. Oficjalnie powitali ich w roli gospodarzy Wójt Gminy Pruszcz Gdański Magdalena Kołodziejczak i Przewodniczący RG Marek Kowalski. Spotkanie poprowadził Grzegorz Antoni Cwaliński, dyrektor OKSiBP, który zachęcał gości do korzystania z licznych atrakcji.
- Operacja pod hasłem „Festyn Seniora – Na zdrowie” uzyskała dofinansowanie w konkursie na organizację imprez prozdrowotnych, ogłoszonym przez LGD „Trzy Krajobrazy”. Z budżetu Unii Europejskiej w ramach osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 otrzymaliśmy ponad 28 tys. zł – wyjaśnił dyr. Cwaliński. – To istotne wsparcie, gdyż w naszej z roku na rok przybywa mieszkańców w wieku 65+, a do takich osób adresowany jest nasz festyn seniora. W tym roku imienne zaproszenia rozesłaliśmy już do ponad dwóch tysięcy gości.
Zgodnie z hasłem przewodnim, podczas imprezy organizatorzy intensywnie promowali zarówno zdrową dietę, aktywny tryb życia, jak i coraz liczniejsze miejsca na terenie gminy Pruszcz Gdański sprzyjające rekreacji, z których z powodzeniem mogą korzystać również seniorzy.
Można było zasięgnąć porady dietetyczki. Do stoiska Magdaleny Olszówki od razu ustawiła się kolejka i przez cały czas trwania festynu zgłaszali się kolejni chętni do sprawdzenia wagi, zbadania zawartości wody oraz tkanki tłuszczowej i mięśniowej w ogólnej masie ciała. Dietetyczka radziła też jak zbilansować właściwą dietę dla osób starszych. Z porad skorzystało ponad sto osób.
Na stoisku obok chętni degustowali soki warzywne oraz różne gatunki miodu, w tym tradycyjne produkty regionalne, jakimi są miody pszczółkowskie: majowy, czerwcowy i lipcowy, przy okazji poznając ich właściwości i walory prozdrowotne.
W namiocie biura obsługi OKSiBP można było otrzymać foldery pt. „Gmina Pruszcz Gdański – Na zdrowie!” promujące miejsca atrakcyjne pod względem turystyczno-krajobrazowym i doskonałe do rekreacji. Goście zapoznawali się też z najnowszą ofertą kinowo-teatralną placówki i rezerwowali bilety na najbliższe wydarzenia.
Gdy na dużej scenie zespół Bez Nazwy grał szlagiery do tańca, za „parkiet” posłużył jak zwykle betonowy parking Ośrodka. Tymczasem tuż obok, na małej scenie, zawodowy kucharz Krzysztof Bagiński wystąpił z pokazem kulinarnym. Przygotował - na oczach gości i z pomocą wójt Magdaleny Kołodziejczak - zdrowy posiłek, m.in. roladki z piersi kurczaka z warzywami. Po pokazie dań można było spróbować, by przekonać się, że zdrowe potrawy nie muszą być niesmaczne.
W związku z charakterem festynu, jednym z ważniejszych punktów programu były warsztaty aktywności seniora. Zainteresowani mogli wziąć udział w krótkich kursach tai chi, aerobiku, tanecznym i nordic walking. Ochotnicy najpierw ćwiczyli pod okiem instruktorów, by później efekty zajęć zaprezentować wszystkim podczas publicznego pokazu przed główną sceną. Zabawy było co niemiara, a uczestnicy zajęć zebrali gromkie brawa za odwagę i udane popisy. Na zakończenie wśród ćwiczących rozlosowano upominki-niespodzianki.
Tradycyjnie już mogliśmy też liczyć na ogromne wsparcie młodzieżowej drużyny Ochotniczej Straży Pożarnej z Jagatowa pod okiem Barbary Wójcik. Młodzież pracowicie krążyła między bufetem a stołami, roznosząc poczęstunek, m.in.: zupę z jarzyn i kaszy, młodą kapustę, barszcz z pierogami z soczewicą, ciasta z owocami i napoje. Jak co roku, z wielkim zapałem i zaangażowaniem wśród gości uwijali się z tacami panie i panowie sołtysi. Wszystkim wolontariuszom i osobom, które aktywnie wspierały organizatorów składamy gorące podziękowania. Serdecznie dziękujemy również piekarni Mielnik ze Straszyna, która - jak co roku - ofiarowała pieczywo i część słodkich wypieków na imprezę.

 

Warto obejrzeć:
RELACJA WIDEO


01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20

DOCRJ
 

DZIEŃ OTWARTY CENTRUM REKREACJI W JUSZKOWIE

Na zakończenie wakacji, w sobotę, 30 sierpnia 2014 r., Ośrodek Kultury, Sportu i Biblioteka Publiczna Gminy Pruszcz Gdański zorganizowała Dzień Otwarty Centrum Rekreacji w Juszkowie.

I chociaż otwarcie imprezy zaplanowano na godz. 10, pierwsi zaczęli pojawiać się już godzinę wcześniej. Byli to uczestnicy spływu kajakowego, który był wydarzeniem towarzyszącym festynowi. Gdy kajakarze wpisali się już na listę startową, pobrali prowiant, kapoki oraz wiosła i zeszli na wodę, na scenie nieopodal przystani pojawiła się wójt gminy Pruszcz Gdański Magdalena Kołodziejczak. Towarzyszyli jej wicemarszałek Województwa Pomorskiego Ryszard Świlski oraz z dyrektor OKSiBP Grzegorz Cwaliński. Razem powitali na imprezie zgromadzonych mieszkańców gminy i, zgodnie z programem festynu, nastąpiło uroczyste wodowanie nowo zakupionych rowerów wodnych w kształcie łabędzi oraz nadanie im imion, wybranych w plebiscycie internetowym przez odwiedzających nasz profil na Facebooku. I tak, rodzice chrzestni – młodzi mieszkańcy gminy uzdolnieni artystycznie i osiągający najlepsze wyniki w nauce lub sporcie - nadali czterem nowym jednostkom pływającym imiona: Juszko, Rotko, Straszko i Żuławiaczek. Następnie silni druhowie z OSP znieśli rowery wodne na rzekę i odholowali do pomostu, skąd wszyscy chętni mogli je bezpłatnie wypożyczać i pływać po urokliwym rozlewisku Raduni. Zainteresowanych wypróbowaniem stylowych „łabędzi” nie brakowało. Tego dnia, mimo dość pochmurnego poranka, dopisała piękna pogoda, więc zarówno do rowerów wodnych, jak i dostępnych w bazie kajaków, przez cały czas ustawiała się kolejka miłośników tej formy rekreacji. W ciągu kilku godzin imprezy z nowych rowerów wodnych skorzystało w sumie ponad 220 osób!

Tymczasem przed sceną z publicznością spotkała się Ciotka Agata, która przez kilka godzin zabawiała dzieci i rodziców, proponując im wspólne zabawy, gry oraz rozmaite konkursy. Do dyspozycji maluchy miały też ogromne, kolorowe klocki do układania i mogły uczestniczyć w plenerowych warsztatach malarstwa wielkoformatowego. Na scenie urządzono kącik małego czytelnika, w którym lektorka czytała najmłodszym bajki i opowiadania. Nieopodal, przy ścieżce pieszo-rowerowej, wzdłuż której usytuowane są urządzenia siłowni zewnętrznej (drabinka, wahadło, drążki, ławeczka, twister, etc.) trenerka fitness Aleksandra Kwias poprowadziła warsztaty aerobiku. Instruowała, jak prawidłowo ćwiczyć różne partie mięśni, korzystając ze sprzętu outdoor czy skakanek, hantli albo piłek gimnastycznych. Każdy, kogo zmęczyły aktywności rodzinne lub gimnastyka pod chmurką, mógł posilić się gorącą zupą z kotła.

Natomiast uczestnicy spływu kajakowego po pokonaniu trzech przenosek (w Juszkowie i w Pruszczu Gdańskim obok elektrowni wodnych i w pobliżu dawnej Cukrowni Pruszcz), dopłynęli do Motławy w Krępcu i dalej do Głównego Miasta w Gdańsku, gdzie chętni mogli z tafli wody podziwiać np. słynny „magnes turystyczny” – Żurawia czy siedzibę filharmonii. Trasa zakończyła się na przystani wodniackiej przy Żabim Kruku, gdzie uczestnicy wyprawy przesiedli się z kajaków do wynajętego autokaru, którym wrócili do Juszkowa.
 
Dzień Otwarty Centrum Rekreacji zakończył się koncertem zespołu Retro Voice, który zaprezentował popularny repertuar marynistyczny i taneczny.
 

Festyn

00034
00035
00036
00037
00038
00039
00040
00045
00050
00051
00054
00055
00057
00059
00060
00061
00062
00064
00065
00066
00067
00070
00072
00074
00077
00079
00091
00092
00095
00097
00099
00102
00106
00107
00159
00162
00163
00164
00165
00167
00194
00200
00201
00202
00203
00208
00312
00314
00316
00321
 

Spływ kajakowy z Juszkowa do Gdańska

01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
dzien_otwarty_cr
 

Więcej zdjęć z festynu na naszym profilu Facebook:
www.facebook.com/oksibp


 

LOGA operacja
STUDIO NAGRAŃ

„Pracownia Reportażu Trzech Krajobrazów” - pod takim hasłem od 3 września do 13 października 2014 r. OKSiBP zrealizował na terenie gmin Pruszcz Gdański i Pszczółki bezpłatne warsztaty zastosowania nowoczesnych technologii informatycznych w dziennikarstwie.

W świetlicach wiejskich w Rokitnicy, Jagatowie, Żuławie, Cieplewie, Różynach, Mokrym Dworze, Lędowie i Straszynie odbyło się 8 dwudniowych spotkań, w których uczestniczyło w sumie 80 osób - dzieci i młodzież w wieku 9-19 lat. Zajęcia przygotowała i poprowadziła doświadczona instruktorka Magdalena Świerczyńska-Dolot, na co dzień dziennikarka Radia Gdańsk.

W zakresie dziennikarskim warsztaty polegały m.in. na przygotowaniu oraz przeprowadzeniu wywiadów i nagrań poświęconych lokalnym walorom przyrodniczym, historycznym i kulturowym naszego regionu. Uczestnicy poznali nowoczesne technologie stosowane w dziennikarstwie i pod okiem instruktorki próbowali swoich sił w zakresie gromadzenia materiałów dziennikarskich oraz obsługi sprzętu. Po zajęciach młodzieży udostępniono dyktafony, które posłużyły do rejestracji nagrań w domu, w szkole, na podwórku etc. Podczas kolejnego spotkania uczestnicy z fachową pomocą technika dźwięku „obrabiali” zgromadzone informacje oraz materiały dźwiękowe.

Podczas pierwszych zajęć w Rokitnicy (3 i 5 września) uczestnicy rozmawiali m.in. z miejscowymi gospodarzami, np. plantatorem warzyw. W Jagatowie (9 i 11 września) tematem nr 1 była oczywiście Ochotnicza Straż Pożarna, a sołtys Jadwiga Burdziuk i świetliczanka Małgorzata Radelska ugościły warsztatowiczów gorącą herbatą i pączkami. W Żuławie (23 i 25 września) uczestnicy spotkali się m.in. z miejscowym proboszczem, który chętnie dzielił się swoją rozległą wiedzą na temat Żuław. 29 września i 1 października z warsztatów w Cieplewie korzystali młodzi gospodarze wsi i mieszkańcy pobliskiego Łęgowa, a efektem ich pracy była m.in. piosenka „Ziemniaki, kurczaki”, która znalazła się na jednej z pocztówek dźwiękowych zrealizowanych podczas zajęć. Ekipa uczestników zajęć w dniach 2 i 4 października nagrywała audycje w Różynach i w Pszczółkach, a już po południu 4 i 6 października z warsztatów korzystali mieszkańcy Mokrego Dworu. Tam zarejestrowano m.in. dźwiękową pocztówkę z miejscowego Skansenu Żuławskich Maszyn Rolniczych, a przewodniczką młodych dziennikarzy była m.in. mieszkająca we wsi od lat 40. ub. wieku Pani Janina. Również w Lędowie (7 i 9 października) powstał minireportaż z odgłosami typowymi dla wiejskiego życia. Natomiast ostatnie warsztaty odbywające się w bibliotece w Straszynie (10 i 13 października), były dla uczestników pretekstem m.in. do bliższego poznania miejscowej elektrowni wodnej na Raduni.

Radiowe minireportaże, zmontowane ze zgromadzonych podczas warsztatów nagrań, wykorzystano m.in. do przygotowania specjalnej strony internetowej, na której można odsłuchać efekty pracy dzieci i młodzieży, ale także do zredagowania pamiątkowego folderu promującego walory przyrodnicze, historyczne i kulturowe obszaru LGD „Trzy Krajobrazy” z perspektywy młodych mieszkańców. Na wydawnictwo złożyły się również fotografie wykonane podczas zajęć.

Warsztaty radiowe

warsztyty_radiowe01
warsztyty_radiowe02
warsztyty_radiowe03
warsztyty_radiowe04
warsztyty_radiowe05
warsztyty_radiowe06
warsztyty_radiowe07
warsztyty_radiowe08
warsztyty_radiowe09
warsztyty_radiowe10
warsztyty_radiowe11
warsztyty_radiowe12
warsztyty_radiowe13
warsztyty_radiowe14
warsztyty_radiowe15
warsztyty_radiowe16
warsztyty_radiowe17
warsztyty_radiowe18
warsztyty_radiowe19
warsztyty_radiowe20
warsztyty_radiowe21

Pocztówek dźwiękowych z obszaru LGD „Trzy Krajobrazy” można posłuchać, odwiedzając stronę internetową:

pracownia-reportazu.pruszczgda.pl

Do oglądania folderów promujących operację zapraszamy m.in. do czytelni w OKSiBP i filii biblioteki w Straszynie.

Relację z warsztatów można znaleźć na stronie internetowej Radia Gdańsk, które objęło naszą inicjatywę patronatem medialnym:
www.radiogdansk.pl LOGA operacja
KADRA KULTURY - ZAPROŚ NAS DO SIEBIE

zapros nas do siebie

 

OKSiBP Gminy Pruszcz Gdański w 2016 roku uczestniczył w programie KADRA KULTURY realizowanym ze środków Narodowego Centrum Kultury. Dzięki temu, na przełomie sierpnia i września pracownicy placówki, zaproszeni do współpracy przedstawiciele innych instytucji kultury oraz zainteresowani pedagodzy i animatorzy uczestniczyli w pakiecie atrakcyjnych szkoleń. Wykłady, panele i warsztaty poprowadzili doświadczeni profesjonaliści z różnych dziedzin, specjaliści z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz liderzy z zakresu animacji artystycznej. Rekrutacja placówek do projektu "Zaproś nas do siebie!" została przeprowadzona w drodze konkursu, a nasz ośrodek znalazł się w gronie zaledwie dziewięciu laureatów z całej Polski.

Magdalena Popłońska-Kowalska (absolwentka UAM w Poznaniu - pedagog pracy socjalnej oraz licznych studiów podyplomowych z zakresu superwizji, pedagogiki i psychologii społecznej, a od 2004 roku trener, superwizor i ekspert Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL w Warszawie) szkoliła uczestników w zakresie tworzenia lokalnych partnerstw na rzecz rozwoju kultury.

Maciej Żybula (trener w zakresie social media, na co dzień pracownik w agencji interaktywnej Social Art.) poprowadził szkolenie ph.: „Wykorzystanie nowych mediów w promocji kultury”.

Andrzej Smoliński (doradca, trener, praktyk, absolwent Szkoły Trenerów Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu oraz Akademii Zarządzania) dzielił się wiedzą i doświadczeniem z zakresu pozyskiwania funduszy, czyli sponsoringu.

Szkolenia były skierowane do działających lokalnie pracowników instytucji i wydziałów kultury jednostek samorządu terytorialnego, członków organizacji pozarządowych i osób prywatnych, grup zrzeszonych formalnie lub nieformalnie, propagujących i zajmujących się szeroko rozumianą kulturą.

SZKOLENIA zapros

Projekt „Zaproś nas do siebie!” Narodowego Centrum Kultury zrealizowano przy współpracy 3 programów działających na rzecz profesjonalizacji sektora kultury:

DOM KULTURY KADRA KULTURYPLATFORMA KULTURY LOGO

DOM KULTURY+ INICJATYWY LOKALNE

OKSiBP został beneficjentem programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2017, którego organizatorem jest Narodowe Centrum Kultury.

Strategicznym celem programu jest inicjowanie działań służących wzmocnieniu zaangażowania domów kultury w życie społeczności lokalnej, odkrywaniu i rozwijaniu potencjału i kapitału kulturowego jej członków oraz kulturotwórczych zasobów społeczności.

Program skierowany jest do domów kultury, które gotowe są prowadzić nowatorskie działania animacyjne – projektowane i realizowane w oparciu o przeprowadzoną wcześniej diagnozę i poddane ewaluacji, a ukierunkowane na bezpośrednią, bliską współpracę z przedstawicielami lokalnej społeczności. Główny nacisk w programie położony jest na nawiązywanie przez ośrodek kultury stałych relacji z mieszkańcami miejscowości, na terenie których działa. Odkrywanie talentów i wzmacnianie potencjału społecznego ma owocować stworzeniem wspólnych projektów na rzecz społeczności lokalnej i przestrzeni publicznej.

Celem działań podejmowanych w ramach programu jest poszerzenie dostępu do kultury, stworzenie warunków sprzyjających rozwojowi współpracy, komunikacji, pobudzenie aktywności obywatelskiej w przestrzeni kultury, wykreowanie warunków sprzyjających nowoczesnej edukacji kulturalnej i artystycznej.
Szczególnym wyzwaniem jest rozbudzenie chęci współdziałania jak najszerszego grona mieszkańców gminy na rzecz realizacji inicjatyw międzypokoleniowych.

W tym celu OKSiBP przeprowadziło analizę możliwości kulturotwórczych mieszkańców gminy wiejskiej Pruszcz Gdański. W kilku miejscowościach na terenie gminy Pruszcz Gdański odbyły się robocze spotkania dorosłych, aktywnych inicjatorów działań lokalnych, młodzieży oraz seniorów. 18 marca 2017 r. w Mediatece w Straszynie i świetlicy w Wiślince, a 20 marca 2017 r. w OKSiBP w Cieplewie spotkali się zainteresowani mieszkańcy; przedstawiciele organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, kół gospodyń wiejskich, grup nieformalnych, sołtysi i członkowie rad sołeckich. Rozmawiano m.in. o tym, jak samodzielnie inicjować działania kulturalne i kreować własne otoczenie. Chętni mogli też uczestniczyć w warsztatach twórczych.

Podsumowanie tych działań zostało zawarte w dokumencie Diagnoza możliwości kulturotwórczych Gminy Pruszcz Gdański, który został zaprezentowany na spotkaniu podsumowującym, 26 kwietnia 2017 r. w OKSiBP. Zaś na zakończenie pierwszego etapu projektu mieszkańcy gminy wiejskiej Pruszcz Gdański w ramach Konkursu Inicjatyw Lokalnych w Gminie Pruszcz Gdański mogli składać własne propozycje inicjatyw kulturalnych. Spośród 11 wniosków zgłoszonych przez stowarzyszenia i grupy nieformalne, jury wyłoniło pięciu laureatów:
• „Kulturalna Radunia – od tradycji do cyfryzacji” (101 pkt)
• „Ogniwa Roszkowa” (9 pkt)
• „Zapis socjologiczno-historyczny mieszkańców gminy Pruszcz Gdański w xxi wieku” (82 pkt)
• „Z dołu do góry i tak w kółko, bo łączymy się w gminie kulturalnie, czyli Desant na kulturę” (82 pkt)
• „Kultura pod żurawiem” (81 pkt)

Wybrane projekty (wartość dofinansowania łącznie 22 tys. zł) zakładają m.in.:
- realizację warsztatów z tradycyjnych dziedzin sztuki: malowanie na szkle, tworzenie kwiatów z bibuły, warsztaty decoupage'u, warsztaty teatralne, zajęcia komputerowe dla seniorów; zapoznanie mieszkańców z lokalną historią i dawnymi obyczajami; wielkoformatowej wystawy starych fotografii; realizację filmu dokumentalnego w ośmiu trzyminutowych odcinkach zwieńczoną premierowym pokazem w sali kinowej OKSiPB; przeprowadzenie krótkich szkoleń wodniackich oraz gier i zabaw marynistycznych, zorganizowanie spływu „Szlakiem wodnym Raduni” oraz gawęd żeglarskich i pikniku rodzinnego.

W skład komisji konkursowej, która wyłoniła zwycięskie wnioski, weszły: Romana Kowalewicz (przewodnicząca), Katarzyna Bednarek i Dorota Nawój.

DIAGNOZA MOŻLIWOŚCI KULTUROTWÓRCZYCH GMINY PRUSZCZ GDAŃSKI

01ILCIEPLEWO
02ILCIEPLEWO
03ILCIEPLEWO
04ILCIEPLEWO
05ILSTRASZYN
06ILSTRASZYN
07ILSTRASZYN
08ILSTRASZYN
09ILSTRASZYN
10ILSTRASZYN
11ILWISLINKA
12ILWISLINKA
13ILWISLINKA
14ILWISLINKA
15ILDIAGNOZA

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2017.

INICJATYWY LOKALNE a

INICJATYWY LOKALNE podb

PRACOWITA RZEKA RADUNIA. NASZA WŁASNA ELEKTROWNIA WODNA

 

Dzięki wygranej w drugiej edycji programu grantowego ENERIS, w 2017 roku w Mediateka w Straszyniezrealizowała przedsięwzięcie pod nazwą „Pracowita rzeka Radunia. Nasza własna elektrownia wodna”.

Przedsięwzięcie zainicjowano w związku z potrzebą edukacji ekologicznej młodzieży. Uczestnikami projektu byli uczniowie szkół w Straszynie, Rotmance i Borkowie. Celem było wykorzystanie walorów turystycznych okolicy do przybliżenia tematyki ekologicznego wytwarzania prądu, bezpiecznego obchodzenia się z energią elektryczną i - co najważniejsze - propagowanie oszczędnego używania prądu elektrycznego.

Projekt obejmował: wycieczkę szlakiem elektrowni wodnych na Raduni (Rutki, Łapino, Bielkówko, Straszyn) połączoną z nagrywaniem przez młodzież filmów na temat tych obiektów, warsztat montażu filmu, warsztat budowy minielektrowni wodnej, konkurs ekologiczny w trzech kategoriach: krótki film, mała forma literacka, ekoplakat z materiałów recyklingowych oraz ekofestiwal, który odbył się 14 października 2017 r.

W programie ekofestiwalu znalazło się wielkoformatowe malowanie podwodnego świata Raduni. Można też było posłuchać opowieści na temat pioniera polskiej hydroenergetyki - Alfonsa Hoffmanna. Rozstrzygnięto ekokonkurs i wręczono laureatom nagrody. Uczestnicy imprezy mieli również okazję posmakować ekojedzonka przygotowanego przez CafeStację oraz energetyzujących gofrów upieczonych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Straszynie. Działała również "wymienialnia" książek.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Wójt Gminy Pruszcz Gdański Magdalena Kołodziejczak.

IMG_
IMG_6645
IMG_6656
IMG_6674
IMG_6711
IMG_6772
PLAKATpracowitaradunia
KOLEJ NA NIEPODLEGŁOŚĆ

Mediateka w Straszynie (Filia Biblioteki Gminnej, funkcjonującej w strukturach OKSiBP) w 2018 roku zrealizowała inicjatywę pn. Kolej na Niepodległość. Zadanie uzyskało dofinansowanie w wysokości 58.900 zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Było to interdyscyplinarne przedsięwzięcie edukacyjno-artystyczne, popularyzujące wiedzę na temat walki o polskość na terytorium byłego Wolnego Miasta Gdańska. Bezpośrednio związane z historią siedziby Mediateki, mieszczącej się w budynku dawnego dworca kolejowego. Obejmowało cykl warsztatów, w wyniku których powstały 3 minidokumenty filmowe, komiks historyczny dla dzieci, audycja radiowa nagrana przez młodzież i Radio Spin.pl, ponad dwadzieścia prac plastycznych wykonanych przez artystów z „Przystanku Sztuka”. Powstała też instalacja artystyczna „Sto orłów dla Rzeczpospolitej” na fasadzie szkoły w Straszynie oraz program wokalno-taneczny przygotowany przez Zespół Pieśni i Tańca Gminy Pruszcz Gdański „Jagódki”.

10 listopada uczestnicy warsztatów i mieszkańcy miejscowości utworzyli „Korowód niepodległości”, który w rytmie poloneza z centrum Straszyna przeszedł do Szkoły Podstawowej im. I. Krasickiego. Tam podczas gali finałowej zaprezentowano wszystkie rezultaty projektu. We wspólnym świętowaniu 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczestniczyło ponad 200 osób.

Film i komiks można obejrzeć na stronie projektu: http://kolejnaniepodleglosc.pl/

Partnerzy: Szkoła Podstawowa w Straszynie, ZPiT „Jagódki”, Stowarzyszenie Twórców „Przystanek Sztuka” i Stowarzyszenie „Dolina Raduni”.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 - 2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

NIEPODLEGLA01
NIEPODLEGLA02
NIEPODLEGLA03
NIEPODLEGLA04
NIEPODLEGLA05
NIEPODLEGLA06
NIEPODLEGLA07
NIEPODLEGLA09
NIEPODLEGLA10
NIEPODLEGLA11
NIEPODLEGLA12
NIEPODLEGLA13
NIEPODLEGLA14
NIEPODLEGLA15
NIEPODLEGLA16
NIEPODLEGLA17
NIEPODLEGLA18
NIEPODLEGLA19
NIEPODLEGLA20
NIEPODLEGLA21
NIEPODLEGLA22
NIEPODLEGLA23
NIEPODLEGLA24
NIEPODLEGLA25
NIEPODLEGLA26
NIEPODLEGLA27
NIEPODLEGLA28