Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Projekt „W naszej gminie rybka płynie” to już druga inicjatywa realizowana przez naszą instytucję ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”. Instytucją pośredniczącą, która przyznała nam dotację na promowanie, zachowanie lub upowszechnianie rybackiego dziedzictwa kulturowego, jest Lokalna Grupa Rybacka Rybacka Brać Mierzei z Nowego Dworu Gdańskiego.

Umowę dofinansowania na ten cel (na kwotę 99 994 zł) dyrektor OKSiBP Grzegorz Cwaliński podpisał z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego 28 czerwca 2022r. Środki w całości zostaną wykorzystane na realizację festynu promującego i upowszechniającego rybackie dziedzictwo kulturowe oraz ryby jako najlepszy produkt obszaru Lokalnej Grupy Rybackiej (LGR) Rybacka Brać Mierzei z Nowego Dworu Gdańskiego. Wartość projektu: 117 640,25 PLN.

Impreza będzie wydarzeniem towarzyszącym dorocznym dożynkom gminy Pruszcz Gdański, zaplanowanym na 4 września 2022 r., na boisku w Wiślince.

W ramach ogólnodostępnego wydarzenia plenerowego, czyli festynu W NASZEJ GMINIE RYBKA PŁYNIE, zaplanowaliśmy liczne atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Najmłodszych będą bawić profesjonalni animatorzy, którzy zaprezentują autorski program familijny z elementami teatru, połączony z grami i konkursami. Dzieci i młodszą młodzież zachęcamy do skorzystania z warsztatów artystycznych o tematyce morskiej i rybackiej. Wszystkich uczestników zaprosimy na pokaz przygotowania (i degustację) potrawy z ryb - w wykonaniu mistrza sztuki kulinarnej. Dorosłych będą rozśmieszać artyści kabaretowi (w sumie dwie godziny występów estradowych). Dwie kolejne godziny programu wypełnią koncert muzyki rozrywkowej i zabawa taneczna przy muzyce na żywo.

Festyn urozmaicą atrakcje zorganizowane przez OKSiBP i gminę Pruszcz Gdański we własnym zakresie. Na terenie imprezy znajdzie się stanowisko Ośrodka Sportu i Rekreacji Gminy Pruszcz Gdański, który będzie m.in. promować lokalną atrakcję turystyczną obszaru LGR - stanicę wodną w Wiślince czy przystań kajakową w Juszkowie oraz przeprowadzi gry i zabawy sportowo-rekreacyjne.

Dodatkową atrakcją będzie strefa handlowa, angażująca i promująca przede wszystkim artystów, rękodzielników, rzemieślników, wytwórców, producentów i przetwórców z obszaru objętego Lokalną Strategią Rozwoju. Na jarmarku znajdzie się też stoisko oferujące ryby i potrawy rybne. W strefie małej gastronomii staną kramy z ofertą kulinarną kół gospodyń wiejskich i podmiotów zewnętrznych.

Powstanie też strefa zabaw i rekreacji, w której najmłodsi będą mogli skorzystać z piknikowych atrakcji mini wesołego miasteczka, w tym urządzeń rekreacyjnych jak: pneumatyczne zamki-zjeżdżalnie, trampoliny, karuzela, gry zręcznościowe etc.

logotypy RYBKA