Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

baner - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Grafika ilustracyjna z napisem Komunikat i logo Kultra tutaj

Informujemy, że latem – z uwagi na sezon wydarzeń plenerowych i przerwę w działalności stałych sekcji zainteresowań i edukacji artystycznej – OKSiBP w Cieplewie będzie funkcjonować według zmienionego harmonogramu. W wakacje ośrodek będzie otwarty w godz. 8:00-16:00. Biblioteka Publiczna Gminy Pruszcz Gdański w Cieplewie w lipcu będzie zamknięta. Czytelników zapraszamy w sierpniu od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-16:00.

Grafika ilustracyjna z okładką książki „Freak City” i logotypami

Jak to jest nie słyszeć śpiewu ptaków, szelestu liści a nawet dzwonka w szkole? Książka „Freak City” Katrin Schrocke opowiada historię miłości dwojga nastolatków. Mika podrywa na ulicy przypadkową dziewczynę. Barierę stanowi fakt, że dziewczyna nie słyszy. Pomimo dużych trudności rodzi się między nimi uczucie. Czy Mika znajdzie dostęp do świata ciszy, w którym żyje Lea?

Grupa przedszkolaków w Mediatece w Straszynie

We wtorek, 30 maja, w Mediatece odbyła się kolejna lekcja biblioteczna związana z historią dworca w Straszynie. Przedszkolaki z Gminnego Przedszkola w Straszynie oczywiście wysłuchały wiersza Juliana Tuwima „Lokomotywa”. Obejrzały też książkę „Ooodjazd!” Gerard Lo Monaco, która w dużym skrócie pokazuje rozwój kolejnictwa.

Plansza z napisem Komunikat i logo Czytam tutaj

Informujemy o planowanych przerwach w pracy Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański w pierwszej połowie czerwca. W piątek, 9.06.2023, zamknięty będzie OKSiBP w Cieplewie oraz Biblioteka na Żuławach w Wiślinie. W dniach 9-10 czerwca nieczynna będzie filia biblioteczna funkcjonująca w Mediatece w Straszynie. W środę, 14 czerwca, zamknięte będą biblioteka w Cieplewie, a także filie w Straszynie i Wiślinie.

Osiem uczestniczek spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Mediatece z prowadzącą, bibliotekarką Wiolettą Toruńczak

W czwartkowy wieczór, w nieco mniejszym gronie niż ostatnio, rozmawialiśmy na temat książki Małgorzaty Rejmer „Błoto słodsze niż miód”. Książka to zbiór indywidualnych historii mieszkańców Albanii, z perspektywy których został przedstawiony świat bezwzględnego terroru, okrucieństwa, biedy i wiecznego strachu...

Na zdjęciu cztery uczestniczki DKK dla Młodzieży podczas pracy nad własną grą z prowadzącą spotkanie bibliotekarką Małgorzatą Gołofit

Gry komputerowe z serii „Warcraft” otrzymały m.in. tytuł najlepszej gry strategicznej roku. Na ich podstawie stworzono książki, opowiadania, mangi, komiksy i film. O tej kultowej grze rozmawialiśmy na ostatnim spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży w Mediatece w Straszynie. Przy okazji uczestnicy sami stworzyli grę planszową inspirowaną „Warcraftem”!

Sylwia Kubik na spotkaniu z czytelnikami w Bibliotece na Żuławach

Cóż to był za wieczór w Bibliotece na Żuławach! Pełen literackich smaków, zapachów, żuławskich żywiołów, pięknych bohaterek i nie mniej uroczych bohaterów. Przyrody, historii, mieszkańców pełnych pasji, pracowitych i charakternych. Opowieści o starych domach i przedmiotach, które mają duszę. Ale też tego co nowe, co się tworzy – w pełnym poszanowaniu tego co już było, co się zdarzyło...

Uczniowie ze Straszyna z dwiema wychowawczyniami pozują do pamiątkowej fotografii przed Mediateką

Uczniowie zerówki ze Szkoły Podstawowej im. Romualda Traugutta z Wojanowa uczestniczyli dziś w lekcji bibliotecznej połączonej z warsztatami. Dla większości była to pierwsza wizyta w Mediatece. Uczniowie zwiedzili bibliotekę, obejrzeli książki z działu dziecięcego. Wspólnie omówiliśmy zasady korzystania z księgozbioru.