Ośrodek Kultury, Sportu i Biblioteka Publiczna Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sportu i Biblioteka Publiczna Gminy Pruszcz Gdański

Przypadający dziś Światowy Dzień Poezji jest najlepszą okazją do ogłoszenia kolejnej, VII edycji Konkursu Poetyckiego im. Aleksandra Klimiuka. W tym roku rywalizować w nim mogą autorzy mieszkający na obszarze metropolii trójmiejskiej. Zapraszamy do zapoznania się z REGULAMINEM KONKURSU i nadsyłania swoich utworów w terminie do 15 października 2019. 

Kto szuka pomysłów na ciekawe wycieczki po Polsce, to zapraszamy do Mediateki na spotkania Klubu Ruszaj w Drogę! Zamki, muzea, kopalnie i drewniane świątynie - nie tylko Kraków i Zakopane - powinny znaleźć się na trasie podróży po Małopolsce. Na ostatnim spotkaniu klubu podróżniczego, które poprowadzili Katarzyna i Maciej Marczewscy, uczestnicy otrzymali plan z dziesięcioma sprawdzonymi pomysłami na krótkie wypady po Polsce.

Przy wypełnionej po brzegi sali Mediateki w piątek, 1 marca, odbyło się spotkanie autorskie z dziennikarką, recenzentką i felietonistką Agatą Passsent. Z wielkim zainteresowaniem goście wysłuchali wypowiedzi autorki o pisaniu bloga, polityce czy Fundacji Okularnicy, promującej twórczość Agnieszki Osieckiej, a tematy poważne przeplatały anegdotki o życiu i pracy pisarki.

Opłaty za przetrzymanie książek budzą czasem niezadowolenie wśród naszych Czytelników. Dziś jednak możemy pochwalić się tym, co zrobiliśmy z uzbieranymi w ten sposób pieniędzmi. Kwoty wpłacone przez „spóźnialskich” w ubiegłym roku, wydaliśmy na zakup ponad 300 nowości wydawniczych i 50 audiobooków!

Teatrzyk kamishibai w filii bibliotecznej w Wiślinie wystawił kolejne przedstawienie. Tym razem 20 lutego podczas lekcji bibliotecznej dla klasy pierwszej oraz dwóch klas trzecich w tej technice rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni została zaprezentowana baśń H.CH. Andersena pt. „Calineczka”. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowiadanej historii, a następnie wzięli udział w quizie, w którym musieli pokazać ile zapamiętali z utworu.

Ferie w Mediatece upłynęły pod znakiem zabawy. Atrakcją dla najmłodszych był kostiumowy bal karnawałowy z laserowymi światłami dymami i taneczną muzyką oraz występ teatru Klapa, czyli Koperek i Kminek z Gdańska. Spektaklowi o przygodach Szewczyka Dratewki, opowiedzianych na wesoło, towarzyszyły salwy śmiechu licznie zgromadzonej widowni.

Podczas ferii w bibliotece w Wiślinie najmłodsi mieszkańcy wsi zetknęli się z nietypowym teatrem, a mianowicie japońskim teatrzykiem kamishibai. To tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji. Dzieci wysłuchały trzech utworów Andersena. Mali goście siedzieli jak zaczarowani. Później kolorowali obrazki przedstawiające postaci z „Calineczki” oraz „Alicji w krainie czarów.

„Piękna epoka, inteligentne i piękne kobiety” - na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Mediatece uczestnicy rozmawiali o książce „Wpływowe kobiety Drugiej Rzeczypospolitej” Sławomira Kopera. Rozmówcy zastanawiali się co to znaczy być wpływowym? Kim jest wpływowa kobieta? Jak bardzo można być pod czyimś wpływem? Ciekawa rozmowa spowodowała, że spotkanie trwało dłużej niż zaplanowali organizatorzy.