Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

„Pracownia Reportażu Trzech Krajobrazów” - pod takim hasłem od 3 września do 13 października 2014 r. OKSiBP zrealizował na terenie gmin Pruszcz Gdański i Pszczółki bezpłatne warsztaty zastosowania nowoczesnych technologii informatycznych w dziennikarstwie.

W świetlicach wiejskich w Rokitnicy, Jagatowie, Żuławie, Cieplewie, Różynach, Mokrym Dworze, Lędowie i Straszynie odbyło się 8 dwudniowych spotkań, w których uczestniczyło w sumie 80 osób - dzieci i młodzież w wieku 9-19 lat. Zajęcia przygotowała i poprowadziła doświadczona instruktorka Magdalena Świerczyńska-Dolot, na co dzień reporterka Radia Gdańsk.

W zakresie dziennikarskim warsztaty polegały m.in. na przygotowaniu oraz przeprowadzeniu wywiadów i nagrań poświęconych lokalnym walorom przyrodniczym, historycznym i kulturowym regionu. Uczestnicy poznali nowoczesne technologie rejestrowania dżwięku i pod okiem instruktorki próbowali swoich sił w gromadzeniu materiałów dziennikarskich oraz obsłudze sprzętu. Po zajęciach młodzieży udostępniono dyktafony, które posłużyły do rejestracji nagrań w domu, w szkole, na podwórku etc. Podczas kolejnego spotkania uczestnicy z fachową pomocą technika dźwięku „obrabiali” zgromadzone informacje oraz materiały dźwiękowe.

Podczas pierwszych zajęć w Rokitnicy (3 i 5 września) uczestnicy rozmawiali m.in. z miejscowymi gospodarzami, na przykład plantatorem warzyw. W Jagatowie (9 i 11 września) tematem numer jeden była Ochotnicza Straż Pożarna, a sołtys Jadwiga Burdziuk i świetliczanka Małgorzata Radelska ugościły warsztatowiczów gorącą herbatą i pączkami. W Żuławie (23 i 25 września) uczestnicy spotkali się m.in. z miejscowym proboszczem, który chętnie dzielił się swoją rozległą wiedzą na temat Żuław. 29 września i 1 października z warsztatów w Cieplewie korzystali młodzi gospodarze wsi i mieszkańcy pobliskiego Łęgowa, a efektem ich pracy była m.in. piosenka „Ziemniaki, kurczaki”, która znalazła się na jednej z pocztówek dźwiękowych zrealizowanych podczas zajęć. Ekipa uczestników zajęć w dniach 2 i 4 października nagrywała audycje w Różynach i w Pszczółkach, a już po południu 4 i 6 października z warsztatów korzystali mieszkańcy Mokrego Dworu. Tam zarejestrowano m.in. dźwiękową pocztówkę z miejscowego Skansenu Żuławskich Maszyn Rolniczych, a przewodniczką młodych dziennikarzy była m.in. mieszkająca we wsi od lat 40. ub. wieku Pani Janina. Również w Lędowie (7 i 9 października) powstał minireportaż z odgłosami typowymi dla wiejskiego życia. Natomiast ostatnie warsztaty odbywające się w bibliotece w Straszynie (10 i 13 października), były dla uczestników pretekstem m.in. do bliższego poznania miejscowej elektrowni wodnej na Raduni.

Radiowe minireportaże, zmontowane ze zgromadzonych podczas warsztatów nagrań, wykorzystano m.in. do przygotowania specjalnej strony internetowej, na której można odsłuchać efekty pracy dzieci i młodzieży, ale także do zredagowania pamiątkowego folderu promującego walory przyrodnicze, historyczne i kulturowe obszaru LGD „Trzy Krajobrazy” z perspektywy młodych mieszkańców. Na wydawnictwo złożyły się również fotografie wykonane podczas zajęć.

Warsztaty radiowe

warsztyty_radiowe01
warsztyty_radiowe02
warsztyty_radiowe03
warsztyty_radiowe04
warsztyty_radiowe05
warsztyty_radiowe06
warsztyty_radiowe07
warsztyty_radiowe08
warsztyty_radiowe09
warsztyty_radiowe10
warsztyty_radiowe11
warsztyty_radiowe12
warsztyty_radiowe13
warsztyty_radiowe14
warsztyty_radiowe15
warsztyty_radiowe16
warsztyty_radiowe17
warsztyty_radiowe18
warsztyty_radiowe19
warsztyty_radiowe20
warsztyty_radiowe21


Do oglądania folderów promujących operację zapraszamy m.in. do czytelni w OKSiBP i filii biblioteki w Straszynie.

Relację z warsztatów można znaleźć na stronie internetowej Radia Gdańsk, które objęło naszą inicjatywę patronatem medialnym: www.radiogdansk.pl