baner - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Kino za Rogiem w Cieplewie zainaugurowało działalność 4 marca 2014 r. W ramach odnowionego kina repertuarowego zaprezentowaliśmy pierwszy seans dla dorosłych widzów. Był to pokaz polskiego filmu pt.: "Dziewczyna z szafy" w reżyserii Bodo Kox’a.

 

Oficjalna i bardzo uroczysta inauguracja pierwszego w północnej części Polski Kina za Rogiem nastąpiła w piątkowe popołudnie 28 lutego 2014 r. Gości (wśród których znaleźli się pomysłodawca i szef sieci  Kino za Rogiem Grzegorz Molewski oraz Zbigniew Żmudzki, prezes Spółki Semafor Produkcja Filmowa) przywitał czerwony dywan i urocze hostessy (młodzież z Ochotniczej Straży Pożarnej w Jagatowie i mieszkańcy gminy Pruszcz Gdański). Było oficjalne przecięcie wstęgi, zwiastuny filmów z repertuaru naszego kina oraz oczywiście pierwszy seans – animowana "Świteź", w reżyserii Kamila Polaka.

- Warto dodać, że mija właśnie dziesięć lat odkąd w wiejskiej gminie Pruszcz Gdański, mimo braku odpowiedniego zaplecza, rozpoczęto szeroko rozumianą promocję sztuki filmowej. Wszystko zaczęło się w Zespole Szkół im. Karola Wojtyły w Rotmance, gdzie stworzyliśmy Pracownię Fotografii i Filmu – wspominał podczas uroczystości Grzegorz Cwaliński, niegdyś nauczyciel w ZS Rotmanka, a obecnie dyrektor OKSiBP. - Powstał w niej autorski program nauczania, nakierowany na promocję polskiej kinematografii wśród uczniów szkoły podstawowej i gimnazjalistów. Jako jedyna gmina na Pomorzu uzyskaliśmy wówczas grant na organizację obchodów 60-lecia polskiej animacji. Dzięki temu zrealizowaliśmy projekt „Bliskie Spotkania z animacją filmową”, obejmujący warsztaty artystyczne, seanse filmowe i spotkania z twórcami. Organizowaliśmy też doroczny Przegląd Kinematografii Polskiej „Kino przy Miedzy”, odwiedzając rozmaite miejscowości w województwie pomorskim z projekcjami na dużych ekranach. Często były to ekrany szyte przez sołtysów z wielkich prześcieradeł i rozwieszone w wiejskich świetlicach...

W 2009 roku, jako OKSiR Łęgowo, z sukcesem przystąpiliśmy do konkursu na inicjatywy promujące polską kinematografię, ogłoszonego przez Narodowy Instytut Audiowizualny. Zdobyliśmy dofinansowanie na realizację programu „Akcja animacja – Kino przy miedzy”, obejmującego liczne plenerowe pokazy filmowe, warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz koncerty muzyki filmowej na wsiach. Grupa dzieci i młodzieży pojechała z nami nawet na wycieczkę szlakiem polskiej animacji do największych i najbardziej znanych wytwórni w kraju.

Wciąż jednak marzyliśmy o prawdziwym kinie na wsi. W 2010 roku, w naszej poprzedniej siedzibie, w Łęgowie, udało się zaadaptować na ten cel jedno z pomieszczeń. Tak powstała jedyna na świecie sala kinowo-teatralna, której patronem został Władysław Starewicz - twórca poklatkowej animacji lalkowej, zwany też polskim Disney’em.
I wreszcie po latach doczekaliśmy się kina repertuarowego z prawdziwego zdarzenia – nowoczesnego, oferującego wielokanałowy system dźwięku 5,1 i obraz HD. Nie udałoby się to, gdyby nie grant na modernizację kina, pozyskany z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Życzliwość wobec naszej inicjatywy okazał nawet słynny grafik, Andrzej Pągowski. Mistrzowi plakatu tak spodobał się nasz pomysł utworzenia kina na wsi, że specjalnie dla nas przygotował projekt graficzny afisza, promującego Kino za Rogiem w Cieplewie. Do stworzenia drugiego plakatu reklamującego nasze Kino za Rogiem wykorzystano pracę Magdaleny Majak, uczestniczki warsztatów plastycznych realizowanych w OKSiR Cieplewo.

otwarciekinazarogiem1
otwarciekinazarogiem2
otwarciezmokina1
otwarciezmokina2
otwarciezmokina3
otwarciezmokina4
otwarciezmokina5
otwarciezmokina6
otwarciezmokina7
plakat-Magdy
plakat-PAGOWSKI
plakatKINOWCIEPLEWIE