Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

baner - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Plansza z wystawy "Książka roku 2021 polskiej sekcji IBBY"

Zapraszamy do Straszyna na wystawę „Książka roku 2021 polskiej sekcji IBBY”. IBBY, to międzynarodowa organizacja non-profit popularyzująca wartościową literaturę przeznaczoną dla młodych czytelników. Przykłady takich wydawnictw z ubiegłego roku można zobaczyć na planszach prezentowanych właśnie w Mediatece.

Polska sekcja IBBY, czyli Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych, od lat organizuje doroczne konkursy na najlepsze rodzime publikacje. Celem jest promocja literatury dziecięcej i młodzieżowej - wartościowej pod względem literackim, plastycznym i edytorskim. Dlatego konkursowe jury przyznaje nagrody w trzech kategoriach: pisarz, ilustrator i upowszechnianie czytelnictwa. Dodatkowo o nagrodę w kategorii specjalnej: „Dziecko jest najważniejsze” rywalizowały tytuły opublikowane w ciągu ostatnich 10 lat.

Na wystawie znalazła się między innymi plansza poświęcona publikacjom laureatów wyróżnień graficznych: Maxa Skorwidera za rysunki do książki z tekstem Bogusia Janiszewskiego „O, Choroba” - Wydawnictwo Agora dla dzieci, Fundacja Iskierka oraz Kasi Walentynowicz za ilustracje do książki Anny Paszkiewicz „Wczoraj i Jutro” Wydawnictwa Widnokrąg (na zdjęciu).

W Mediatece wystawę można oglądać do 19 października 2022 r., później prace będą prezentowane w OKSiBP w Cieplewie. Wstęp wolny. Ekspozycja jest dostępna w godzinach pracy filii bibliotecznej.