Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

baner - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Grafika ilustracyjna z czterema zdjęciami logo Kierunek Kulturalne Żuławy i Czytam tutaj

Utrwalić zanim zniknie – całodniowe warsztaty fotograficzne pod takim hasłem zostaną przeprowadzone w Wiślinie i w okolicach. Będą one nietypowe, gdyż głównym narzędziem warsztatowym będą… smartfony. Na zajęcia zapraszamy młodzież i dorosłych.

Większość z nas z nich korzysta, wszyscy robimy od czasu do czasu zdjęcia, wielu z nas robi je bardzo często. Ale mało kto z nas wie, jak duże możliwości techniczne dają nam nowoczesne aparaty fotograficzne wbudowane w nasze telefony.

Fotografia to sztuka uważności, wywoływania emocji. To utrwalenie tego co dostrzegają nasze zmysły i co chcemy zapamiętać. Sztuka patrzenia z odmiennej perspektywy.

Fotografia jest obrazkowym zapisem konkretnej rzeczywistości. Prawie zawsze opowiada historię. Bywa uzupełnieniem do prezentowanej przez autorów treści literackiej. Tworzy nieskończone możliwości interpretacyjne. Jest inspiracją dla tworzenia tekstu, czasem prawdziwego, czasem zupełnie fikcyjnego.

Warsztaty będą realizowane w ramach projektu „Kierunek – Kulturalne Żuławy” i są kierowane do młodzieży od 13 roku życia oraz dorosłych. Po wprowadzeniu teoretycznym instruktorzy zabiorą uczestników w plener, a głównym tematem będzie dostrzeganie i fotografowanie w przestrzeni przedmiotów, elementów architektury, przyrody. Obiektów, o których wiemy, że są skazane na „zniknięcie” – wskutek zaniedbania, starości, nieprzydatności. Po plenerze zdjęcia zostaną omówione, wstępnie wyselekcjonowane, w razie potrzeby poprawione. Wybrane ujęcia zaprezentujemy na wystawie pod tym samym tytułem.

Warsztaty poprowadzą Justyna i Mateusz Waloszkowie, na co dzień zajmujący się profesjonalną fotografią i produkcją filmową.
Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Komenda Główna Wsi Wiślina przygotują dla naszych uczestników smaczną lemoniadę oraz kolorowe kanapki.

Zapraszamy w sobotę, 10 września 2022, w godzinach. 9:00 - 17:00 do filii bibliotecznej w Wiślinie. Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy w filii bibliotecznej w Wiślinie – tel. 883 836 897.

Warsztaty fotograficzne dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

nprcz belka men bn ik nck kolor rgb1000