Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

informacja o projekcie

„To jest mój pamiętnik (…). Nazywam się Annelore Heike Stolzig, mam piętnaście lat, mieszkam w pięknym, niemieckim mieście położonym w Prusach Wschodnich, w Elbing. (…) Tata powtarza, że Elbing to prastare niemieckie miasto i wara Polakom od niego. To nic, że Danzig pozostanie die freie Stadt, Elbing był, jest i będzie pruski, zresztą tata powtarza, że Danzig może sobie być Wolnym Miastem, ale i tak będzie na wskroś niemiecki.”

Annelore, zapalona orędowniczka idei głoszonych przez Adolfa Hitlera, jest wrażliwą i inteligentną dziewczyną. Zbliża się rok 1939, a wraz z nim nadciąga widmo zbrojnego konfliktu. Wybuch II wojny światowej kończy beztroskie, młodzieńcze lata bohaterki.

Akcja książki toczy się dwutorowo: jeden wątek to losy niemieckiej rodziny w Elbing od lat dwudziestych, poprzez lata wojny aż do wkroczenia wojsk radzieckich w roku 1945, natomiast drugi wątek to lata 70-te i 80-te dwudziestego wieku i życie polskiej rodziny zamieszkującej dom, w którym przed laty mieszkała Annelore. Główną bohaterkę poznajemy, gdy w latach 70-tych odwiedza swój dawny dom rodzinny, aby odszukać pamiętnik.

Anna, rówieśniczka Annelore, doskonale zna język niemiecki i dzięki temu obie kobiety mogą się swobodnie porozumiewać. Ich doświadczenia wojenne są bardzo różne. Jak wyglądała II wojna światowa oglądana oczami Niemca? Czasem zastanawiamy się: jak to możliwe, że obłąkane wizje Hitlera zawładnęły sercami i umysłami Niemców? Lektura tej wciągającej książki pozwoli nam lepiej zrozumieć ten mechanizm.

Książkę „Elbing-Elbląg. Na zakręcie historii. Powieść obyczajowa” Wiktora Hajdenrajcha poleca Mediateka w Straszynie. Tytuł dostępny także w Cieplewie.

Wydawctwo Novae Res

Fot. Małgorzata Gołofit (OKSiBP)