Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

baner - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

„Jak zabawa sprawia, że dzieci są szczęśliwsze, bardziej pewne siebie i lepiej się uczą?” – na to pytanie znajdziecie odpowiedź w książce Petera Graya pt. „Wolne dzieci”. Autor uważa, że swobodna zabawa pełni ważną funkcję w rozwoju dzieci i w przyswajaniu wiedzy. Zabawa we własnej grupie bez dorosłych narzucających aktywności i kierujących zajęciami uczy dzieci samodzielności i kreatywności.

Zdaniem psychologa w ten sposób zdobywają one nowe umiejętności, radzą sobie ze strachem czy złością, poznają możliwości swojego ciała, nawiązują przyjaźnie i znajomości, rozwiązują problemy.

W szkołach, które zwykle mają przeładowany program konieczny do zrealizowania w ciągu roku nauki, ciekawość i entuzjazm są tłamszone. Nic dziwnego, że im dłużej dzieci chodzą do szkoły, tym mniej interesują się nauczanymi przedmiotami. Spadek zainteresowania nauką udokumentowano już w wielu badaniach. Nasz system obowiązkowej edukacji przekazuje dzieciom komunikat: „Jeżeli będziesz w szkole robił to, co ci każemy, odniesiesz w życiu sukces.”

Autor jest zwolennikiem nauki poprzez zabawę i pozostawienia dzieciom swobody w kreowaniu zajęć. Twierdzi, że podczas zabawy nauka przebiega nieświadomie i niejako przy okazji. Rodzice powinni stwarzać dzieciom więcej okazji do zabawy z innymi dziećmi.

„Wolne dzieci” Petera Graya poleca Mediateka w Straszynie.