Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

baner - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

„Pożegnalne przyjęcie” to powieść obyczajowa autorstwa Anny Frederiksson wydana w poczytnej serii „Kobiety to czytają”. Małżeństwo Rebeki i Jacoba rozpadło się, postanowili rozwieźć się za obopólną zgodą i pozostać przyjaciółmi. Swoją nowinę oznajmiają grupie przyjaciół, którzy są zaskoczeni ich decyzją. Rebecca i Jacob nie znajdują zrozumienia i życzliwości wśród najbliższych przyjaciół.

Zamiast akceptacji i wsparcia, napotykają niemą krytykę i izolację. Spotkania z przyjaciółmi stają się coraz rzadsze, można odczuć, że nie są mile widziani w ich gronie.

Interesująco przedstawiono też poszczególne etapy dojmującej samotności, które przechodziła bohaterka powieści. Zamiast spodziewanego po rozwodzie poczucia wolności, radości i swobody w podejmowaniu decyzji i decydowaniu o sobie pojawia się poczucie straty i samotność. Ucieczką staje się praca, ale i ona bywa źródłem lęku.

W powieści nie ma wprawdzie zawrotnego tempa i nieoczekiwanych zwrotów akcji, ale całość czyta się lekko. To lektura w sam raz na wakacje - poleca Mediateka w Straszynie.