Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

baner - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

"Ania" - biografia Anny Przybylskiej - to pasjonująca historia młodej, pięknej, utalentowanej kobiety, której życie i karierę przerwała zbyt wcześnie śmiertelna choroba. Książka ukazała się trzy lata po śmierci aktorki. Pierwsze rozdziały książki przenoszą nas w czasy PRL-u, kiedy Ania Przybylska urodziła się i dorastała.

Czytamy o jej dzieciństwie, marzeniach nastolatki, pierwszych krokach w modelingu, a później w filmie, o pierwszych miłosnych zawodach i sukcesach, pierwszych kontraktach reklamowych, sesjach do popularnych magazynów.

Później przychodziły kolejne role filmowe, kolejne sesje okładkowe, coraz poważniejsze marki ubiegały się, aby to właśnie ona reklamowała ich produkty... Kariera nabierała tempa, ale oprócz sławy był przecież ukochany mężczyzna, dzieci. Rodzina, która u niej zawsze była na pierwszym miejscu. Nie blichtr otaczającego ją show-biznesowego światka, ale właśnie rodzina i dom - najważniejszy życiowy priorytet.

Czytamy o młodej, pięknej, utalentowanej kobiecie, której życie i karierę przerwała zbyt wcześnie śmiertelna choroba. Książka zawiera wspomnienia jej mamy Krystyny, siostry Agnieszki, kolegów z branży aktorskiej, m.in. Cezarego Pazury i Michała Żebrowskiego. To również opowieść jej menedżerki i przyjaciółki, Małgorzaty Rudowskiej, reżysera Radosława Piwowarskiego, który jako pierwszy dostrzegł i docenił jej talent aktorski.

Oprócz lekkiego stylu, w jakim jest napisana, a który sprawia, że książkę się pochłania, plusem są tu też liczne barwne fotografie (często mało znane, nigdy nie publikowane), anegdoty, opisy sytuacji polityczno-kulturalno-społecznych w trakcie kolejno następujących wydarzeń i mądre cytaty samej Ani Przybylskiej. To interesująca, a zarazem niełatwa lektura, choć czyta się bardzo dobrze ze względu na przystępny język.

Autorami są dwaj dziennikarze „Gazety Wyborczej Trójmiasto”: Grzegorz Kubicki i Maciej Drzewicki, którzy dwukrotnie byli nominowani do Nagrody Grand Press w kategorii wywiad. 

Poleca Mediateka w Straszynie.