Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

baner - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Nowości wydawnicze

„To jest mój pamiętnik (…). Nazywam się Annelore Heike Stolzig, mam piętnaście lat, mieszkam w pięknym, niemieckim mieście położonym w Prusach Wschodnich, w Elbing. (…) Tata powtarza, że Elbing to prastare niemieckie miasto i wara Polakom od niego. To nic, że Danzig pozostanie die freie Stadt, Elbing był, jest i będzie pruski, zresztą tata powtarza, że Danzig może sobie być Wolnym Miastem, ale i tak będzie na wskroś niemiecki.” Annelore, zapalona orędowniczka idei głoszonych przez Adolfa Hitlera, jest wrażliwą i inteligentną dziewczyną. Zbliża się rok 1939, a wraz z nim nadciąga widmo zbrojnego konfliktu. Wybuch II wojny światowej kończy beztroskie, młodzieńcze lata bohaterki.

Akcja książki toczy się dwutorowo: jeden wątek to losy niemieckiej rodziny w Elbing od lat dwudziestych, poprzez lata wojny aż do wkroczenia wojsk radzieckich w roku 1945, natomiast drugi wątek to lata 70-te i 80-te dwudziestego wieku i życie polskiej rodziny zamieszkującej dom, w którym przed laty mieszkała Annelore. Główną bohaterkę poznajemy, gdy w latach 70-tych odwiedza swój dawny dom rodzinny, aby odszukać pamiętnik.

Anna, rówieśniczka Annelore, doskonale zna język niemiecki i dzięki temu obie kobiety mogą się swobodnie porozumiewać. Ich doświadczenia wojenne są bardzo różne. Jak wyglądała II wojna światowa oglądana oczami Niemca? Czasem zastanawiamy się: jak to możliwe, że obłąkane wizje Hitlera zawładnęły sercami i umysłami Niemców? Lektura tej wciągającej książki pozwoli nam lepiej zrozumieć ten mechanizm.

Książkę „Elbing-Elbląg. Na zakręcie historii. Powieść obyczajowa” Wiktora Hajdenrajcha poleca Mediateka w Straszynie. Tytuł dostępny także w Cieplewie.

Wydawctwo Novae Res

Fot. Małgorzata Gołofit (OKSiBP)

Moje bohaterki opowiedziały o swoich losach w przekonaniu, że w ten sposób pomogą tym, które nie mogą zebrać się na odwagę, aby zaryzykować i zmienić swoje życie. (…) Podziwiam je i wierzę, że dla wielu kobiet staną się źródłem inspiracji.

„Jak zabawa sprawia, że dzieci są szczęśliwsze, bardziej pewne siebie i lepiej się uczą?” – na to pytanie znajdziecie odpowiedź w książce Petera Graya pt. „Wolne dzieci”. Autor uważa, że swobodna zabawa pełni ważną funkcję w rozwoju dzieci i w przyswajaniu wiedzy. Zabawa we własnej grupie bez dorosłych narzucających aktywności i kierujących zajęciami uczy dzieci samodzielności i kreatywności.

„Malowała powoli, z przejęciem, a portrety robiła wprost latami. Model się zestarzał, wyłysiał, ożenił, okocił, schudł (…)musiał pozować, chciał czy nie chciał, chyba że umarł.” – napisała o malarce Oldze Boznańskiej Zofia Stryjeńska. Reporterka i pisarka Angelika Kuźniak napisała kolejną biografię – po historii życia Marleny Dietrich, Ewy Demarczyk, Zofii Stryjeńskiej i Papuszy.

„Równonoc” Anny Fryczkowskiej to kolejna książka z serii Na F/AKTACH. Są to dokumentalne powieści najlepszych współczesnych polskich pisarzy oparte na prawdziwych historiach. „Równonoc” opowiada o poruszających wydarzeniach, które miały miejsce pod koniec lat 90. ub. wieku w województwie zachodniopomorskim. Bez śladu zniknęło wówczas kilku chłopców.

Tom „Szarlatani. Najgorsze pomysły w dziejach medycyny”, autorstwa Lydii Kang, Nate Pedersen, to chwilami mrożąca krew w żyłach książka dla ludzi o mocnych nerwach. Publikacja, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, zabiera nas w chwilami makabryczną podróż ku mrocznej stronie historii medycyny.

„Kieślowski. Zbliżenie” to pasjonująca biografia napisana przez Katarzynę Surmiak-Domańską. Wybitna reportażystka zasłynęła głośnymi reportażami na trudne i nieprzyjemne tematy. Pisząc o życiu Kieślowskiego dotarła do źródeł i faktów nieznanych z poprzednich publikacji o reżyserze. Autorka wykonała wręcz benedyktyńską pracę, co zaowocowało fascynującą reporterską książką. Życie reżysera opisane jest z wnikliwością i szacunkiem, ale bez omijania kontrowersyjnych tematów.

„Blondynka w Paragwaju” autorstwa dziennikarki Beaty Pawlikowskiej to kolejna z serii książek tej podróżniczki. Tym razem celem wyprawy jest najdalej na północ wysunięta ludzka osada położona na bagnach tuż przy granicy z Brazylią i Boliwią. Paragwaj to jeden z najmniej znanych krajów Ameryki Południowej. Niewiele też ukazało się w Polsce książek opisujących podróże do tego kraju.