Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

baner - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Grupowe zdjęcie uczestników spotkania w Mediatece

Po co uczyć się historii? Aby ćwiczyć pamięć, zapamiętując daty i miliony faktów (czy aby na pewno faktów?). A może po to, aby poznać królów, carów, możnych świata, którzy od wieków kształtują naszą rzeczywistość.

- Podstawa programowa mówi, że uczenie się dat i definicji nie ma sensu - informuje nas Staszek. - Ale wszelkie formy weryfikacji wiedzy wymagają znajomości dat i definicji - dopowiada.

Więc uczyć się ich czy się nie uczyć? Zastanawiamy się my, zastanawiają się nauczyciele i uczniowie.

- Trzeba się uczyć na pamięć - twierdzi Ania - to minimum, inaczej nie ma o czym dyskutować.

- A może jednak nauka to proces, który przebiega bardziej podświadomie, poprzez doświadczanie, może tak się lepiej zapamiętuje - ripostuje Kasia.

W szkole wszystkiego jest za dużo, z materiałem „leci się za szybko”. Brakuje czasu na dyskusję, krytyczne myślenie, poszukiwanie istoty i sensu różnych wydarzeń. Wiedza podawana jest na tacy. I często w takiej formie jest przyjmowana - dodaje kolejny uczestnik spotkania.

Historia autentyczna czy historia polityczna. Kto ją pisze i dlaczego w różnych okresach historycznych o tych samych wydarzeniach pisze się różnie. Czy kronikarze to mistrzowie propagandy, czy badacze próbujący zachować obiektywizm? Kto to weryfikuje?

Chrzest Polski czy raczej chrzest Mieszka? Skąd się bierze niechęć do innych narodów? Jak są przedstawiane w podręcznikach kobiety? Jak się rodzą symbole? Jak poprzez historię kształtuje się tożsamość i dumę narodową; czy “Cud nad Wisłą” był cudem, czy jednak efektem przemyślanej strategii i poświęcenia wielu mężczyzn i kobiet.

Te wszystkie pytania padły podczas październikowego spotkania Dyskusyjnego Klubu dla Dorosłych w Mediatece w Straszynie. Pretekstem do ich zadawania i szukania na nie odpowiedzi była książka Agnieszki Jankowiak-Maik pt. „Historia, której nie było”.

W listopadzie planujemy rozmowę o książce „Sen o okapi” Mariany Leky. Zapraszamy!

Program DKK dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
logasy DKK
Fot. Bożena Dołyk