Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

baner - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Grafika ilustracyjna z okładką książki "Historia, której nie było"

Historia rzadko bywa ulubionym przedmiotem w szkole. Może dlatego, że zbyt dużo trzeba uczyć się na pamięć, albo dlatego, że czujemy, że coś jest z nią nie tak, bo pełna niedopowiedzeń, manipulacji. Między innymi o tym będziemy rozmawiać na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych w Mediatece w Straszynie.

Czy historia składa się z faktów czy interpretacji? Czy jest opowiadana obiektywnie, czy przez pryzmat osobistych przekonań opowiadającego? Czy jest zawsze taka sama, czy zależy od uwarunkowań społeczno-politycznych, w jakich jest przekazywana. W ostatnich latach pojawia się wiele publikacji, które opisują minione czasy w zupełnie inny sposób, niż te wydawane wcześniej.

Największa wartość poznawania historii jest w tym, aby się uczyć i nie popełniać tych samych błędów co pokolenia naszych przodków. Aby tak było - historia z założenia powinna być przedmiotem, w którym myślenie krytyczne jest najważniejszą wartością.

Taka jest „Historia, której nie było” - książka Agnieszki Jankowiak-Maik. Promuje ideę krytycznego myślenia, otwiera umysły, skłania do poznawania historii na nowo. Poprzez pokazanie dość znanych „faktów” historycznych, jako nie do końca prawdziwych, zachęca do sięgania po książki historyczne, pisane współcześnie w nieco inny sposób niż te, które pokolenie dzisiejszych 40-latków pamięta ze swojej szkolnej edukacji.

„Historia, której nie było” będzie przedmiotem rozmowy Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych w ostatni piątek października – 28.X. Początek o godz. 18:30.
Wstęp wolny.

Program DKK dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

logasy DKK