Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

baner - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Grupa młodzieży, uczestników akcji storyteling w Mediatece

„Biblioteka - świat w jednym miejscu” - to hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek. Biblioteka Publiczna Gminy Pruszcz Gdański udowodniła, że faktycznie tak jest. W tym roku nasze działania skumulowały się w filii bibliotecznej w Straszynie.

W poniedziałek, 16 maja, bibliotekarki zabrały dzieci na wycieczkę i quest „Szlakiem elektrowni wodnych w Straszynie”. We wtorek odbyło się spotkanie z Pawłem Krugiołką - założycielem stowarzyszenia NOS. Był to wykład połączony z dyskusją na temat szkolenia i wychowywania naszych czworonożnych przyjaciół.

Środa była dniem dla najmłodszych czytelników. Zaprosiliśmy ich na spotkanie Justyną Szumacher, która opowiadała dzieciom o swojej niezwykłej pasji… nurkowania z rekinami. Podróżniczka próbuje odczarować złą sławę rekinów, jaką wyrządził im film „Szczęki”. Dzieci mogły obejrzeć prawdziwe zęby rekina oraz pooglądać zdjęcia i filmy z wypraw pani Justyny.

Kolejny dzień upłynął na planszograniu, natomiast w piątek zakończyliśmy nasz intensywny tydzień pracy spotkaniem autorskim z gdańską pisarką Barbarą Piórkowską. Autorka takich książek jak „Szklanka na pająki” czy „Kraboszki” opowiadała o swojej pasji do pisania, o tym skąd czerpie inspiracje i o swoich najbliższych planach wydawniczych. A zapowiada się ciekawie: będzie o tym co nam najdroższe. Już się nie możemy doczekać, kiedy weźmiemy kolejną książkę do ręki. Zapewne spodoba się ona czytelnikom zainteresowanym tematem natury, ziemi, roślin - ich właściwości leczniczych, terapeutycznych, a nawet magicznych.

W Tygodniu Bibliotek zrealizowaliśmy również kilka lekcji bibliotecznych na temat legend i kultury kaszubskiej. Dzieci są wspaniałymi uczestnikami wszelkich organizowanych przez nas wydarzeń: chłoną wiedzę, zadają pytania, dyskutują, chętnie uczestniczą we wszelkich aktywnościach.

Dla nas ciekawą formą spotkania była lekcja z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej w Straszynie. Storytelling to sztuka opowiadania. O ile w szkole wszyscy piszą wypracowania, to bardzo rzadko jest przestrzeń i czas na to, aby ćwiczyć swoje kompetencje tworzenia historii i opowiadania. Zrobiliśmy to z młodzieżą pierwszy raz, a ponieważ było to niezwykle angażujące i intrygujące dla nas i dla uczestników wydarzenie, to z pewnością będziemy je cyklicznie powtarzać.

Przez cały tydzień prowadziliśmy również akcję bookcrossingową. Ma ona na celu wprawienie książek w ruch - ktoś kupił, dostał, przeczytał i oddaje do biblioteki, a my przekazujemy ją dalej. Jeden egzemplarz książki może cieszyć wielu czytelników i o to w tym chodzi!

Cztery nastolatki - uczestniczki planszogrania, siedzące za stołem w Mediatece
Kilkunastoosobowa grupa młodzieży wokół stołu w Mediatece - uczestnicy akcji storytelling z bibliotekarką Wiolettą Toruńczak
Kilkunastoosobowa grupa dzieci, siedzących na dywanach, i ich dorośli opiekunowie słuchają opowieści Justyny Szumacher o nurkowaniu z rekinami
Justyna Szumacher (stojąca po prawej) opowiada dzieciom, siedzącym na dywanach, i ich dorosłym opiekunom o nurkowaniu z rekinami
Na fotelach przy stoliku z książkami pisarka Barbara Piórkowska (z lewej) i bibliotekarka Kamila Zglenicka na spotkaniu autorskim w Mediatece.
Spotkanie autorskie Barbary Piórkowskiej (na zdjęciu w środku) w sali Mediateki w Straszynie