Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

baner - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Na zdjęciu siedmioro uczestników spotkania w Mediatece

Pierwszy cykl spotkań edukacyjno-rozwojowych pt. „Kryzys i co teraz” został zakończony. W ramach sześciu warsztatów uczestnicy nabyli nowe kompetencje w radzeniu sobie w trudnych sytuacjach. Pomysł na opracowanie szkoleń o tematyce kryzysowej powstał w trakcie pandemii. Kryzys dla każdego z nas może oznaczać coś zupełnie innego.

Może być wywołany różnymi czynnikami, często od nas niezależnymi. Zdolność radzenia sobie z trudnymi sytuacjami jest bardzo różna. Jedni z nas są bardziej waleczni, sprawczy i wewnątrzsterowni. Inni z kolei dość szybko popadają w rezygnację, smutek, bezsilność. Każda sytuacja mająca w sobie zalążek kryzysu, może się bardzo różnie rozwinąć.

Celem spotkań było pogłębienie świadomości uczestników jak możemy zadbać o siebie, aby nie dopuścić do tego, by taka sytuacja rozwinęła się w niepożądanym kierunku. Istotne było wyrobienie w sobie budujących przekonań, czasami ich przeformułowanie w kierunku możliwości wykorzystania potencjału, jaki tworzy kryzys dla rozwoju osobistego.

Czy cel został osiągnięty? O tym mogą powiedzieć tylko uczestnicy spotkań. Oto jedna z wypowiedzi podsumowujących:

„Zapisując się na warsztaty nie do końca wiedziałam czego mogę się spodziewać. Temat »kryzys« w czasach pandemii, gdy choroba odizolowała nas od spotkań, brzmiał zachęcająco. I faktycznie dla mnie był to strzał w dziesiątkę. Okazało się, że rozmawiając o kryzysie, poruszaliśmy własne problemy. Nawzajem uczyliśmy się od siebie jak sobie z nimi radzić. Poruszane tematy przekładaliśmy na życie. Dla mnie było to super doświadczenie, szczególnie że byłam w trudnej sytuacji życiowej. Dzięki spotkaniom i grupie, która okazała się być fantastyczna, zaczynam inaczej patrzeć na życie. Bo przecież kryzys nie musi oznaczać czegoś złego. Spotkania pokazały mi, że kryzys może być przełomowym momentem, który rozpoczyna kolejny rozdział naszego życia”.

Jeżeli zainteresował Was ten temat i chcielibyście wziąć udział w podobnych spotkaniach, to obserwujcie nasze media społecznościowe i stronę internetową www.kulturatutaj.pl 

Działania te zostały podjęte w ramach realizacji zwycięskiego projektu Ośrodka Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański w dobrosąsiedzkim programie „WzMOCnij swoje otoczenie”, organizowanym przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

Więcej o działalności Polskich Sieci Elektroenergetycznych i programie „WzMOCnij swoje otoczenie”, przeczytać można na stronach internetowych:

www.raport.pse.pl i www.wzmocnijotoczenie.pl

Na zdjęciu siedmioro uczestników spotkania w Mediatece w Straszynie z trenerką Wiolettą Toruńczak
Na zdjęciu ośmioro uczestników spotkania w Mediatece w Straszynie z trenerką Wiolettą Toruńczak
Na zdjęciu pięć uczestniczek spotkania w Mediatece w Straszynie

KRYZYS