Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

baner - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Na zdjęciu dziewięcioro uczestników spotkania czytelniczego w Mediatece w Straszynie

Ostatnie spotkanie uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki w Mediatece w Straszynie odbyło się 25 lutego 2022 r. w cieniu tragicznych wydarzeń na Ukrainie. Raz w miesiącu spotykamy się, aby rozmawiać o wspólnie przeczytanej książce. Nie unikamy jednak bieżących, trudnych tematów – ważnych dla nas wszystkich.

Wojna u naszych sąsiadów niewątpliwie takim trudnym i ważnym tematem jest. Różnie sobie z tym radzimy. Wiele osób podejmuje różne działania: przekazuje dary, wpłaca pieniądze do profesjonalnie działających organizacji pomocowych, okazuje wsparcie na wiecach lub w mediach społecznościowych. Większość z nas potrzebuje rozmowy o tym co się dzieje.

W bezpiecznej przestrzeni naszej biblioteki rozmawialiśmy o niebezpiecznych i okrutnych działaniach wojennych za naszą wschodnią granicą oraz o tym co one niosą. Migracja uchodźcza jest jednym ze skutków wojny, z którym państwa przyjmujące muszą sobie poradzić.

Książka, która tym razem była przedmiotem dyskusji, to osobista historia autorki Emilii Smechowski, której rodzice podjęli decyzję o wyjeździe z Polski do Niemiec. Miało to miejsce w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. To była ucieczka. Nie przed wojną, ale przed brakiem możliwości rozwoju w komunistycznym kraju. „Superimigranci” to książka o trudach dążenia do dobrobytu i sukcesu, o „byciu z Polski”, o stereotypach, o utracie tożsamości i o próbach jej odzyskania. Jest to również historia o różnym traktowaniu imigrantów.

Superimigrant to ten, który doskonale asymiluje się z nowym społeczeństwem. Jest dobrze wykształcony, zwraca państwu to co wcześniej dostał, dobrze mówi w języku nowego kraju, zapomina o tym skąd jest. Polityka imigracyjna determinuje życie przybywających z innych krajów. Tak było w latach osiemdziesiątych i tak jest teraz. Asymilacja wydaje się być politycznie wygodniejsza, ale to ze skutecznej integracji są największe społeczne korzyści.

W ostatni piątek marca planujemy rozmowę na temat wybranych tekstów z antologii literatury chińskiej dwudziestego i dwudziestego pierwszego wieku, zawartych w zbiorze zatytułowanym „Kamień w lustrze”. Zapraszamy!