Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

baner - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Grafika z okładką książki "My super imigranci" Emilii Smechowski

W ostatni piątek lutego Mediateka w Straszynie zaprasza dorosłych czytelników na spotkanie poświęcone lekturze książki, której temat – migracja – jest wciąż obecny w dyskursie publicznym. Uczestnicy będą omawiać reportaż „My, super imigranci”, którego autorką jest Emilia Smechowski.

Temat migracji jest dość często poruszany na spotkaniach dyskusyjnych w Mediatece. Współczesny świat dostarcza, aż nadto sytuacji, w których ludzie są zmuszani do emigracji, a państwa, do których ludzie migrują - do poszukiwania możliwie najbardziej humanitarnych rozwiązań. „My, super imigranci” Emilii Smechowski, to krótki esej biograficzny, w którym autorka opowiada o swoim doświadczeniu migracji z Polski do Niemiec.

Czy emigracja polska z lat 80-tych w poszukiwaniu wolności i lepszego życia bardzo się różni od współczesnej emigracji zarobkowej? Czy uchodźcy porzucający swoje domy, uciekający przed wojną i głodem, są inni od tych „zarobkowych”? Czy emigrując w wieku pięciu lat, przeżywa się tę sytuację inaczej niż mając lat trzydzieści? Dzięki autorce prezentowanej książki możemy przyjrzeć się skomplikowanej naturze ludzkiej, dla której utrata tożsamości, prawie nigdy nie zostanie skompensowana dobrami materialnymi.

Na dyskusję o migracji, w kontekście książki „My, super imigranci”, zapraszamy do Mediateki w piątek, 25 lutego o godz. 18:30.

Grafika: Wioleta Toruńczak