Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

baner - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Grafika z okładką książki: Kanada, ulubiony kraj świata

Pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych w Mediatece w Straszynie w nowym roku zaplanowaliśmy na piątek, 28 stycznia, o godz. 18:30. Tematem będzie „Sanato” Marcina Szczygielskiego. Zapraszamy!

Tymczasem na ostatnim w 2021 roku spotkaniu DKK dla Dorosłych uczestnicy rozmawiali o jednym z najbardziej pożądanych krajów dla osób poszukujących lepszych warunków do życia, jakim jest Kanada. Pretekstem była książka „Kanada. Ulubiony kraj świata".

„To do czego świat powinien dążyć, a Kanada dalej hołubić to nie jednorodność, ale humanitarne wartości: współczucie, miłość, zrozumienie” - powiedział były premier Kanady Pierre Trudeau, wpisując wielokulturowość do kanadyjskiej konstytucji. Obecny premier - Justin Trudeau jest dumny z tego, że właśnie takie wartości, powodują, że Kanada jest silna i wolna.

Autorka książki – Katarzyna Wężyk opowiada o Kanadzie z różnych punktów widzenia. Poznajemy historię tego kraju i jego mieszkańców, wartości jakie przyświecały tym, którzy tworzyli jego państwowość. Opowiada dlaczego mieszkańcy są dumni ze swojego państwa, dlaczego nie oglądają się wstecz, a żyjąc tu i teraz potrafią zadbać o lepszą przyszłość. Dyskusyjne są zasady przyjmowania nowych migrantów, stosunek do rdzennych mieszkańców, brak konsekwentnej polityki środowiskowej.

„Ale przecież nigdzie nie jest idealnie, a jednak ten humanitaryzm, który wybrzmiewa w słowach i działaniach współczesnych polityków jest czymś co mnie przekonuje” – podsumowała jedna z uczestniczek dyskusji.

Grafika: Wioletta Toruńczak (OKSiBP)