Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

baner - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Grafika z zaproszeniem na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

„To był Żyd, ale uczciwy.” – tak zaczyna się książka, tak mówi dziadek do wnuka. Izbica – małe miasteczko nieopodal Lublina. Tuż przed II wojną światową mieszkało w nim ok. 4 tysiące Żydów. „Potem wystarczyło 1049 dni, żeby Żydzi z niego zniknęli na zawsze.”

Wszyscy znamy historię holocaustu, mniej lub bardziej znamy również historię stosunków polsko- żydowskich. Wielu z nas zastanawia się skąd dzisiaj ta „spontaniczna i bezinteresowna” niechęć do narodu żydowskiego. Skąd te wciąż funkcjonujące w społeczeństwie krzywdzące stereotypy, w którym mniejszość żydowska stanowi mniej niż jeden procent.

Rafał Hetman, autor książki „Izbica, Izbica”, pokazując historię miasteczka, zarówno tę dalszą, jak i bardziej nam współczesną skłania do refleksji nad tym, jakie motywacje, potrzeby i emocje nami rządzą. Jak sobie radzimy w sytuacji, gdy dylematy moralne targają nami każdego dnia. Poznanie historii konkretnych osób, świadków, uczestników wydarzeń, spojrzenie na tę samą sytuację z różnych perspektyw jest najlepszą z możliwych dróg do zrozumienia.

O książce będziemy rozmawiali na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki 19 listopada w piątek, 19 listopada, o godz. 18:30. Zapraszamy każdego, kto chciałby dołączyć i porozmawiać o książce „Izbica, Izbica”.

Grafika: Wioletta Toruńczak (OKSiBP)