Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

baner - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Grafika z logo 700 lat Straszyna i napisem Spotkanie z archeologiem

Zaskakujące wyniki ostatnich wykopalisk w Straszynie! Zapraszamy do Mediateki 21 października o godz. 18:00 na spotkanie z archeologiem Renatą Wiloch-Kozłowską. Nie trzeba prowadzić badań wielkopowierzchniowych - takich jak te towarzyszące budowie dróg i autostrad, potężnych hal magazynowych czy osiedli mieszkaniowych, żeby w trakcie prac wykopaliskowych natrafić na ciekawe czy cenne znaleziska.

Czasem wystarczy odrobina szczęścia...

Niedawne badania w Straszynie są doskonałym przykładem takiego szczęśliwego zbiegu okoliczności. Jak ciekawe wyniki można uzyskać na podstawie badań realizowanych na powierzchni odpowiadającej wielkości przeciętnego domku jednorodzinnego? Dowiemy się tego na spotkaniu w Mediatece, a przykładem będą przeprowadzone w połowie czerwca bieżącego roku (w ciągu zaledwie dwóch dni) badania archeologiczne poprzedzające budowę domu mieszkalnego w Straszynie.

Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z dokumentów Zakonu Krzyżackiego z roku 1321. W tym roku miejscowość świętuje więc 700-lecie. Jednak nie oznacza to, że tereny dzisiejszego Straszyna i jego okolic wcześniej nie były zamieszkane. Dzięki badaniom archeologicznym, prowadzonym przez liczne instytucje i firmy archeologiczne, ślady najstarszego dotychczas odkrytego w tym rejonie osadnictwa datuje się na co najmniej pół tysiąca lat przed naszą erą! Osadnictwo to z pewnością związane było z dogodnymi warunkami geograficzno-środowiskowymi: położeniem w dolinie Raduni, która zapewniała dostęp do wody pitnej i mogła służyć jako szlak transportowy, oraz licznymi wyniesieniami terenu, które umożliwiały stałą obserwację najbliższej okolicy. Rejon ten zyskał na znaczeniu ok. I wieku naszej ery, w związku z funkcjonowaniem słynnego szlaku bursztynowego. Jego dokładny przebieg niestety nie jest dziś znany. Jednak biorąc pod uwagę znaleziska archeologiczne z okolic Pruszcza Gdańskiego prawdopodobnie kończył się w tej właśnie na tych terenach, czyli u ujścia Raduni do Motławy. Na podstawie dotychczasowych odkryć archeologicznych ze Straszyna, można również stwierdzić, że dalszy rozwój osadnictwa w tym rejonie miał miejsce we wczesnym średniowieczu. Przypuszczalnie w latach 1100-1200 naszej ery. Odkrycia, których dokonano w trakcie czerwcowych badań na niewielkiej działce położonej nieopodal Raduni, zdają się rzucać nowe światło na przeszłość Straszyna w tym właśnie okresie.

Spotkanie zostanie zrealizowane w ramach obchodów 700-lecia Straszyna. Więcej o jubileuszu: https://straszyn700.pl/

Grafika: Grażyna Michalkiewicz-Goszczyńska