Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

baner - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Grafika

„W dzieciństwie ciągle myślałam o śmierci matki, żeby mnie nie zaskoczyła. Tak się tego bałam. Gdy w końcu przestałam o tym myśleć, wtedy umarła.” „Bezmatek” Miry Marcinów to książka, która wzbudziła w uczestnikach Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych silne emocje. To nie jest proza, która może zachwycić. Ale z pewnością pozostawia głęboki ślad, skłania do refleksji i do oswojenia się z trudną sytuacją umierania bliskiej osoby.

Autorka opowiada historię relacji matki z córką w tak bardzo osobisty sposób, że można odnieść wrażenie podglądania. Zastanawiamy się, czy na pewno chcemy w to wchodzić. Czytając niektórzy poczują zażenowanie, momentami nawet odrazę, a niektórzy odkryją, że książka pomaga zrozumieć co się dzieje w momencie, gdy codzienne życie przerywa choroba. Książka była trudna i pomimo obaw związanych z poddaniem jej pod dyskusję, okazała się bardzo dobrym materiałem do podzielenia się własnymi odczuciami, przemyśleniami, doświadczeniami.

Aby nieco rozładować ten ogrom emocji uczestnicy piątkowego spotkania zagrali w grę „Poker osobowościowy”. Jest to gra integrująca grupę, pozwalająca skonfrontować własne przekonania na swój temat z tym, co myślą o nas inni. W tej grze wygrywa każdy, a jej efekty rozwojowe mogą być długotrwałe. Wszystko zależy od tego czy chcemy, aby tak było, czy nie.

Kolejne spotkanie DKK dla dorosłych czytelników odbędzie się w piątek, 29 października. Będziemy rozmawiać na temat książki Radka Raka „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”.

Natomiast dziś o godzinie 16:00 w Mediatece DKK dla Dzieci zaprasza wszystkich młodych czytelników, którzy chcieliby porozmawiać o przeczytanych książkach w gronie rówieśników. Na pierwszym po wakacjach spotkaniu będziemy rozmawiać o książce Olgi Tokarczuk „Zgubiona dusza.”
Zapraszamy!

Grafika z okładkami książek

Grafiki: Wioletta Toruńczak (OKSiBP)