Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

baner - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Grafika ze zdjęciami okładek książek

Zapraszamy na powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem dorosłym czytelnikom proponujemy dwa tytułu do wyboru: „Wolność, równość, przemoc” Agaty Sikory i „Bezmatek” Miry Marcinów.

Pierwszy to esej, w którym autorka podejmuje próbę zrozumienia pewnych zjawisk społeczno-kulturowych, w stosunku do których nie potrafiła sformułować własnego stanowiska. Istotne jest dla niej, aby debata publiczna odzyskała właściwą formę i kulturę. Aby było to krytyczne ścieranie się różnych poglądów, mające na celu nie okopywanie się na własnych stanowiskach, ale szukanie satysfakcjonujących i właściwych rozwiązań.

„Bezmatek” Miry Marcinów czyta się jak zapiski z pamiętnika dorosłej, młodej kobiety, której umiera matka. Książka jest pełna emocji wynikających z bardzo głębokich więzi pomiędzy kobietami. Są to emocje przeżywane bardzo świadomie. Jednocześnie wydaje się, że autorka potrafi zachować do nich dystans, o trudnych sprawach opowiadając z humorem. Przez to smutek staje się bardziej znośny.

Moderatorka klubu ma dylemat, którą książkę wybrać, więc klubowicze otrzymali do przeczytania obie. Chętnych czytelników zapraszamy do udziału w dyskusji. Każdy tekst literacki może być pretekstem do poruszania ważnych dla uczestników tematów. Często niemożliwych do przedyskutowania w innym gronie. Najbliższe spotkanie zaplanowaliśmy 24 września o godz. 18:30 w Mediatece w Straszynie. Zapraszamy.

Grafika: Wioletta Toruńczak