Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

baner - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Na zdjęciu okładki książek: Komeda. Osobiste życie jazzu, Historia jazzu i Wyśpiewam Wam wszystko

Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Jazzu. Nie tylko miłośnikom tego gatunku muzyki, polecamy interesującą literaturę z naszego działu biografii i opracowań tematycznych. Proponujemy m.in. autobiografię pierwszej damy polskiej wokalistyki jazzowej – Urszuli Dudziak, zatytułowaną Wyśpiewam Wam wszystko (Wyd. Kayax).

Dudziak to nie tylko gwiazda światowego formatu, doskonała interpretatorka jazzu, ale również niezwykle barwna osobowość. Jest świetną obserwatorką, ma ogromne poczucie humoru i dystans do siebie. Poznała największych tuzów współczesnej muzyki, a anegdotami umie sypać jak z rękawa.

Z kolei biografię jednego z najsłynniejszych polskich kompozytorów, legendarnego Krzysztofa Komedy, wspaniale opracowała Magdalena Grzebałkowska. To nagradzona m.in. statuetką Nike Czytelników 2016 r. autorka niezwykle interesujących reportaży i biografii, m.in. Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego czy Beksińscy. Portret podwójny. Jej książka Komeda: osobiste życie jazzu, opublikowana w 2018 roku przez wydawnictwo Znak, przybliża sylwetkę twórcy m.in. znakomitej Kołysanki ze ścieżki dźwiękowej do filmu Dziecko Rosemary Romana Polańskiego.

Na półce mamy też Historię jazzu. Od czasów powstania gatunku po rok 2000 spisał ją Andrzej Schmidt w książce, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Muzycznego Polihymnia.

Zapraszamy do lektury – poleca biblioteka w Cieplewie.

Fot. archiwum OKSiBP