Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

baner - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Książki na półce bibliotecznej

Niedawno, w sobotę 27 marca, minęła 15. rocznica śmierci Stanisława Lema. To jeden z najlepiej znanych na świecie polskich pisarzy XX wieku, autor najpoczytniejszych i najczęściej tłumaczonych dzieł science fiction na świecie. Futurolog został jednomyślnie ogłoszony przez Sejm literackim patronem roku 2021. Książki i audiobooki twórcy można znaleźć na półkach w naszej bibliotece i filiach.

Jednak gdy z powodu pandemii dostęp do naszych zasobów jest utrudniony, warto przypomnieć sobie twórczość mistrza w inny sposób. Biblioteka Narodowa udostępniła kilka utworów Stanisława Lema, wybranych w porozumieniu z synem pisarza, w postaci plików cyfrowych. Można je bezpłatnie czytać online lub pobrać w formatach EPUB, MOBI i PDF z biblioteki cyfrowej polona.pl.

Żeby pobrać e-booka wystarczy kliknąć w ikonę „Pobierz” widoczną w prawym górnym rogu strony i wybrać jeden z dostępnych formatów. Dostęp do utworów takich, jak:

  • Terminus z Opowieści o pilocie Pirxie
  • Nowa Kosmogonia z Doskonałej próżni
  • Tragedia pralnicza z Dzienników gwiazdowych
  • Maszyna Trurla z Cyberiady
  • Bajka o królu Murdasie z Bajek robotów
  • fragment z wykładu „Golem XIV” O ewolucji
  • zbiór esejów Dialogi
  • esej Philip K. Dick, czyli fantomatyka mimo woli z tomu Fantastyka i futurologia

jest możliwy dzięki licencjom niewyłącznym uzyskanym od spadkobiercy pisarza ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Wszystkie e-booki można znaleźć na polona.pl w specjalnej kolekcji cyfrowej na Rok Stanisława Lema. Zachęcamy do lektury. Wszak to sam Lem przepowiedział powstanie czytników e-książek w powieści Powrót z gwiazd, gdzie urządzenie to nosiło nazwę optonu: „Książki to były kryształki z utrwaloną treścią. Czytać można je było przy pomocy optonu. Był nawet podobny do książki, ale o jednej, jedynej stronicy między okładkami. Za dotknięciem pojawiały się na niej kolejne karty tekstu”...

Tekst na podstawie materiałów promocyjnych Biblioteki Narodowej.

Fot. Anna Sychta (OKSiBP)