Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Tłum publiczności przed sceną festynu W naszej gminie rybka płynie, podczas koncertu Shazzy

Gminne święto plonów 2022 w Wiślince zgromadziło mnóstwo gości i wystawców. Pogoda dopisała, więc na sołeckim boisku od południa było gwarno i wesoło. Rozstrzygnęliśmy tradycyjne konkursy dożynkowe, nie zabrakło atrakcji dla dzieci i bogatego programu estradowego. I tylko szkoda, że kolejne dożynki dopiero za rok…

Gospodarzami tegorocznych uroczystości byli mieszkańcy Wiślinki. I jak zwykle stanęli na wysokości zadania, a napracowali się przy tym bardzo! Wieś była pięknie udekorowana - gości w różnych miejscach witały sympatyczne aranżacje. Między innymi kukły przedstawiające rolników odpoczywających po ciężkiej pracy w polu. Pomysłowych ozdób nie brakowało też przy wejściu na teren festynu dożynkowego.

4 września w południe dożynkowy orszak z wieńcami, koronami żniwnymi i koszami dziękczynnymi, prowadzony przez poczet sztandarowy gminy Pruszcz Gdański i górniczą orkiestrę dętą, przeszedł sprzed miejscowej kapliczki na boisko w Wiślince. Święto plonów rozpoczęło się tradycyjną mszą dziękczynną w intencji rolników i wsi.

- Ciężkiej pracy rolnika, wymagającej hartu ducha w obliczu kaprysów aury nic nie przekreśli, nic nie zastąpi - mówiła wójt Magdalena Kołodziejczak, otwieracjąc festyn w towarzystwie starostów dożynkowych – Alicji Kowalskiej z Bogatki oraz Konrada Juwko-Knapkiewicza z Wiślinki.

Atrakcją-niespodzianką była parada „7 wspaniałych” traktorzystów z sołectwa Mokry Dwór, którzy w czarnych beretach i kraciastych flanelowych koszulach, pod przewodem sołtysa Wiesława Zbroińskiego, zjechali na festyn ciągnikami rolniczymi. W tym zabytkowym Zetorem 25 K i Ursusem C328 z 1957 roku.

Po koncercie górniczej orkiestry dętej wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Gminny Pruszcz Gdański „Jagódki”. Oficjalną część imprezy zakończyło rozstrzygnięcie konkursów dożynkowych. Komisja konkursowa uznała, że najpiękniejszy wieniec przygotowało w tym roku Koło Gospodyń Wiejskich JagaBabki z Jagatowa. II miejsce w tej kategorii zajęło sołectwo Mokry Dwór, a III Bogatka. W konkursie na domową nalewkę na podium stanęły: Karolina Kępka z Jagatowa (I miejsce), Mirosława Smalarz z Rokitnicy (II miejsce) i Ewa Tkaczyk z Cieplewa (III miejsce). Najlepsze ciasta z warzywami upiekły: Beata Damaszk (I miejsce), Anna Darasiewicz (II miejsce), Danuta Czerwińska i Marta Figura (III miejsce ex aequo).

W strefie handlowej, oprócz przedstawicielek kół gospodyń wiejskich z gminy Pruszcz Gdański, promowali się przede wszystkim lokalni artyści, rękodzielnicy, rzemieślnicy, producenci rolni i przetwórcy z regionu. W namiocie gminnej spółki Eksploatator przedstawicielki firmy częstowały gości wodą z cytryną i jabłkami. Pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie szukali wśród uczestników rolniczego święta kandydatów na rodziny zastępcze. Z powiatową maskotką – sympatycznym lewkiem – można było zrobić selfie. Sprawność uczestników sprawdzali też strażacy z gminnej OSP. Zorganizowali stanowisko, na którym można było spróbować swoich sił w obsłudze węża gaśniczego.

Tegoroczne dożynki były połączone z festynem pn. W naszej gminie rybka płynie, który rozpoczął się poczęstunkiem. Jak przystało na hasło imprezy, goście imprezy degustowali oczywiście pyszną zupę rybną.

Ekipa Ośrodka Sportu i Rekreacji Gminy Pruszcz Gdański promowała sporty wodne i nie tylko, organizując gry i konkursy sprawnościowe oraz o tematyce morskiej i rybackiej.

Nie brakowało też atrakcji estradowych. Program artystyczny o tematyce morskiej poprowadzili animatorzy w strojach piratów, którzy zaprosili do zabawy najmłodszych. Po nich na scenie pojawiła się ekipa mistrza kucharskiego Kazimierza Żołnowskiego. Podczas show kulinarnego również była okazja, by skosztować znakomitych przystawek z ryb morskich i słodkowodnych.

Przez kolejne dwie godziny na scenie rządziły babki z ikrą, czyli dwa damskie kabarety: Moherowe Berety i Demakijaż, które wywoływały na widowni salwy śmiechu i gromkich braw. Gwiazdą wieczoru była Marlena Pańkowska, znana jako Shazza. Wystąpiła z akompaniamentem swego kompozytora, aranżera i tekściarza Tomasza Samborskiego i dwóch tancerzy. I z wielkim chórem, bo licznie zgromadzona przed sceną publiczność razem z wokalistą śpiewała jej największe hity disco polo. Doskonałą zabawę na finał zapewnił zespół Modern, który zagrał (i zaśpiewał) gościom do tańca polskie i zagraniczne covery.

Fotorelacja z dożynek gminnych 2022:

Fotorelacja z festynu „W naszej gminie rybka płynie”:

Festyn W naszej gminie rybka płynie
Festyn W naszej gminie rybka płynie
Festyn W naszej gminie rybka płynie
Publiczność na festynie W naszej gminie rybka płynie
Festyn W naszej gminie rybka płynie
Publiczność na festynie W naszej gminie rybka płynie
Publiczność na festynie W naszej gminie rybka płynie
Publiczność na festynie W naszej gminie rybka płynie
Karol Lipski, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji Gminy Pruszcz Gdański z trzema uczestniczkami konkursu na scenie festynu W naszej gminie rybka płynie
Publiczność na festynie W naszej gminie rybka płynie
Publiczność na festynie W naszej gminie rybka płynie
Publiczność na festynie W naszej gminie rybka płynie
Publiczność na festynie W naszej gminie rybka płynie
Publiczność na festynie W naszej gminie rybka płynie
Publiczność na festynie W naszej gminie rybka płynie
Publiczność na festynie W naszej gminie rybka płynie
Publiczność na festynie W naszej gminie rybka płynie
Publiczność na festynie W naszej gminie rybka płynie
Publiczność na festynie W naszej gminie rybka płynie
Publiczność na festynie W naszej gminie rybka płynie
Publiczność na festynie W naszej gminie rybka płynie
Publiczność na festynie W naszej gminie rybka płynie
Publiczność na festynie W naszej gminie rybka płynie
Publiczność na festynie W naszej gminie rybka płynie
Publiczność na festynie W naszej gminie rybka płynie
Publiczność na festynie W naszej gminie rybka płynie
Publiczność na festynie W naszej gminie rybka płynie

Projekt „W NASZEJ GMINIE RYBKA PŁYNIE” dofinansowano ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

logotypy W NASZEJ GMINIE RYBKA PŁYNIE1000