Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Grafika plakatowa promująca Festiwal Objazdowych Teatrów Lalkowych Młodego Widza FOTEL 2022 z logo imprezy

Festiwal Objazdowych Teatrów Lalkowych Młodego Widza FOTEL wraca do Juszkowa! W sobotę, 27 sierpnia, na terenie Centrum Rekreacji nad Radunią rozpocznie się szósta edycja tej wyjątkowej w skali kraju imprezy. W ciągu dwóch dni zaplanowaliśmy m.in. 15 przedstawień oraz warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży.

Program urozmaici benefis czteropokoleniowej rodziny lalkarskiej z Poznania, tworzącej grupę TeatRyle. Wstęp wolny, a cała oferta kulturalna będzie bezpłatna. Na realizację festiwalu otrzymaliśmy bowiem dofinansowanie w wysokości 104 tys. zł ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2022.

- Dzięki temu na trzech plenerowych scenach będziemy gościć artystów z różnych stron Polski i nie tylko. Do Juszkowa zjadą m.in. znany i bardzo lubiany nie tylko w Trójmieście Klaun Pinezka ze swymi marionetkami oraz Teatr Barnaby. Zza południowej granicy jadą do nas słowacka Haliganda z Koszyc i węgierski Teatr Benca Sarkadiego. Nie zabraknie też przyjaciół z Ukrainy, czyli lwowskiego Akademickiego Teatru i Ludzie i Lalki – zapowiada Grzegorz Cwaliński, dyrektor OKSiBP i szef festiwalu, – a także Zakarpackiego Akademickiego Regionalnego Teatru Lalek Bavka z Użhorodu.

Dodatkową atrakcją dla dzieci i młodzieży będą m.in. ciekawe warsztaty tworzenia lalek na przykład do domowego teatrzyku cieni. Przygotowaliśmy też strefę małej gastronomii, gdzie będzie można posilić się między spektaklami.

– Wiemy, że po dwóch latach realizacji FOTELA on-line, nasza publiczność stęskniła się za tą tradycyjną, stacjonarną formułą festiwalu równie mocno, jak my za naszymi wspaniałymi widzami – dodaje Grzegorz Cwaliński. – Już otrzymaliśmy sygnały, że wybierają się do nas miłośnicy objazdowych teatrów aż z Zielonej Góry! Zapraszamy wszystkich młodszych i starszych miłośników sztuki lalkarskiej na dwa dni wspaniałej zabawy i wspólnego celebrowania święta teatrów objazdowych.

Tegoroczną nowością będą happeningi w wykonaniu zaproszonych artystów, ale z największym rozmachem w sobotni wieczór wystąpi Klinika Lalek z Wolimierza, która przywiezie do Juszkowa największe lalki w dotychczasowej historii tej imprezy. Nie można tego przegapić! Szczegółowy program wkrótce na stronie www.festiwaljuszkowo.pl

Patroni honorowi:

  • Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiego
  • Marian Cichon Starosta Gdański
  • Magdalena Kołodziejczak Wójt Gminy Pruszcz Gdański

Patroni medialni:

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2022.

 BELKA FOTEL 2022