Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Uczestnicy wernisażu Ceramika udomowiona w galerii Kaloryfer

Wystawa „Ceramika udomowiona” została uroczyście otwarta 7 kwietnia w galerii w OKSiBP Cieplewo. Jak przyznali goście, wspaniale było spotkać się po pandemicznej przerwie w większym gronie. A grono to było iście imponując - galeria Kaloryfer niemal pękała w szwach. Autorzy wystawionych prac z dumą słuchali pochwał i gratulacji.

Wyrazy uznania należą się również instruktorowi i zarazem kuratorowi wystawy, Mateuszowi Michalczykowi. „Mistrz”, jak z uznaniem mówią o nim jego kursanci, wraz z ekipą techniczną OKSiBP przygotowywał tę oryginalną ekspozycję przez kilka dni.

Jak wyjaśnił kurator, tytuł wystawy Ceramika udomowiona, to nawiązanie do nowych szkliw i wyższych temperatur wypału ceramiki, wprowadzonych w ostatnim sezonie działalności pracowni w Cieplewie. Dzięki temu, technika jaką kursanci zdążyli już nieco opanować, znów stała się dla nich dzika. Jednak ostatecznie przedmioty, jakie teraz powstają w naszej pracowni, oprócz charakteru ozdobnego, zyskują również walory praktyczne i mogą być przedmiotami codziennego użytku.

Przemiły i pełen wzruszeń wieczór uświetnił poczęstunek przygotowany przez ceramików-amatorów. Na wernisażu znaleźli się nawet potencjalni nabywcy wybranych prac!

Wystawę można zwiedzać w godzinach pracy ośrodka do 23 maja. Zapraszamy, warto!

Autorzy prac:

Justyna Błaszak-Gondek, Joanna Chrostowska, Anna Drozd, Anna Górnikiewicz, Barbara Hawrylewicz, Bożena Jagielska, Zbigniew Jaremicz, Joanna Kobylińska, Ewa Leczycka, Magdalena Myk, Marlena Nath, Anna Michalczyk, Ewa Poniatowska, Urszula Rogozińska, Dorota Romanowska-Rogozińska, Anna Sychta, Sylwia Woszczek, Martyna Zachłowska.

Zdjęcia: Grzegorz Haasa (OKSiBP)

Mateusz Michalczyk
Uczestnicy wernisażu
Autorzy zaprezentowanych prac z instruktorem Mateuszem Michalczykiem
Uczestnicy wernisażu
Uczestnicy wernisażu
Instruktor Mateusz Michalczyk, kurator wystawy i Grzegorz Cwaliński, dyrektor OKSiBP
Dyrektor Grzegorz Cwaliński prezentuje jedną z prac. W tle uczestnicy wernisażu
Uczestnicy wernisażu
Uczestnicy wernisażu