Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Grafika ze zdjęciami z wydarzeń kulturalnych, logo: Kultura tutaj i napisem: 2021

Jesteśmy dla Was i kulturę w gminie Pruszcz Gdański tworzymy razem! Nawet w tak trudnych warunkach, jakie towarzyszyły nam w 2021 roku. Mimo kolejnych odgórnych ograniczeń, udawało nam się spotykać. Oczywiście liczniej na imprezach plenerowych. Mamy nadzieję, że mimo wszystko nowy rok będzie dla nas wszystkich łaskawszy.

Miniony rok nie był łatwy. W pierwszych miesiącach trwały nasilone obostrzenia sanitarne. Ten czas wykorzystaliśmy głównie na odświeżenie pomieszczeń i prace konserwacyjne w naszej siedzibie oraz pozyskiwanie grantów. Przygotowywaliśmy też wydarzenia na okres wiosenno-letni. Między innymi festiwal FOTEL, który ostatecznie ponownie musieliśmy przeprowadzić online. Był to również czas zdalnej edukacji artystycznej i zajęć fitness w takiej formule. W Internecie odbył się też finał zarejestrowanego w Cieplewie sztabu WOŚP, a także spotkanie dla młodzieży z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Z Cieplewa emitowaliśmy live poświęcony ulubionym książkom z dzieciństwa, a Mediateka w Straszynie online kontynuowała spotkania z czytelnikami w ramach dyskusyjnych klubów książki.

Pierwsze rozluźnienie obostrzeń powitaliśmy w maju i czerwcu imprezami plenerowymi. Najpierw zaprosiliśmy mieszkańców gminy na wystawę „W locie” zorganizowaną w parku podworskim w Wojanowie. Na wielkoformatowych wydrukach zaprezentowaliśmy tam wykonane przez dzieci obrazki przedstawiające ptaki. W tym samym miejscu w czerwcu zorganizowaliśmy cykl „Bajek w parku”, czyli familijnych spektakli teatralnych. Towarzyszyły im gościnne występy zespołu pieśni i tańca Jagódki. Rozpoczęliśmy także kolejną VII edycję koncertów w ramach Letniego Festiwalu Muzycznego Gminy Pruszcz Gdański. Od czerwca do połowy sierpnia artyści dali w sumie 12 występów w ośmiu miejscowościach.

Podczas wakacji zorganizowaliśmy dwa artystyczne wyjazdy dla dzieci i młodzieży (do Starej Kiszewy i Garczyna) oraz plener malarski dla dorosłych – również w pięknych krajobrazach Kaszub. Na terenie Cieplewa odbyło się kilka plenerowych warsztatów ceramiki dla dorosłych, w niezwykle cenionej przez wtajemniczonych technice raku. Wakacje pożegnaliśmy w ostatnią niedzielę sierpnia dożynkami gminnymi. Towarzyszyła im impreza „W Straszynie rybka płynie” dofinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”. Tego dnia mieszkańcy tłumnie uczestniczyli m.in. w koncertach, występach kabaretów, pokazach kulinarnych i degustacji potraw rybnych, warsztatach dla dzieci i młodzieży oraz jarmarku rękodzieła.

Latem premierę miała też  nasza pierwsza autorska produkcja filmowa - „Skrawki pamięci”, poświęcona Zdzisławowi Czerwińskiemu.

Jesienią i zimą wróciliśmy do stacjonarnej edukacji artystycznej, spotkań teatralnych na scenie w Cieplewie, wystaw w Galerii Kaloryfer. Nowością był nocny pokaz nieba, czyli plenerowe spotkanie z popularyzatorem astronomii Karolem Wójcickim. Otworzyliśmy też nową Galerię Młodego Twórcy „Na piętrze” i gościliśmy Mikołaja z jego świtą.

Ponadto współorganizowaliśmy konferencję trenerów piłki nożnej – live z Cieplewa przygotowany przez Ośrodek Sportu i Rekreacji Gminy Pruszcz Gdański oraz wydarzenia realizowane w ramach Festiwalu Chillout Classic w Straszynie, kolejną edycję online festiwalu filmowego młodego widza Wędrujące Ale Kino! Na scenie w Cieplewie swoje przedstawienia (m.in. „Burza emocji” w ramach projektu Myślę, Czuję, Współpracuję) pokazywali młodzi amatorzy z okolicznych szkół.

BILANS 2021 W OKSIBP

 • 30 imprez plenerowych
 • 6 wystaw artystycznych
 • 16 stacjonarnych spektakli teatralnych + 8 przedstawień online w ramach festiwalu FOTEL
 • 2 konkursy plastyczne
 • 15 koncertów
 • 4 występy kabaretowe
 • 5 plenery twórcze dla dorosłych
 • 2 wyjazdy rekreacyjno-artystyczne dla dzieci – łącznie 9 dni wspaniałej zabawy
 • 1 autorski film wspomnieniowy
 • 2 projekty grantowe na łączną kwotę blisko 250 tys. zł
 • 250 uczestników cotygodniowych zajęć edukacji artystycznej