Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Uczniowie kl 6a Szkoły Podstawowej w Wiślinie podczas festiwalowego seansu filmowego

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Wędrujące Ale Kino! zagościł w Szkole Podstawowej w Wiślinie. Podczas 12 edycji festiwalu zrealizowanej w formule online, uczniowie klasy 5a obejrzeli film „Siostry. Lato naszych supermocy". Uczniowie klasy 6a poznali wzruszające dzieło Johanne Helgeland „Wszyscy za jednego”. Uczestnikami WAK były też pierwszaki z klasy Danuty Suszyńskiej. Dziękujemy, że byliście z nami!

- 12 edycja Wędrującego Ale Kino! już za nami. Jesteście ciekawi jaki film wygrał? Albo zastanawiacie się ilu mieliśmy widzów? Nie przejechaliśmy ani kilometra, a zawitaliśmy w wielu szkołach - podkreśla Paulina Tomasik z Ferment Kolektiv, współorganizatorka festiwalu. - 22 października był ostatnim dniem, kiedy mogliście oglądać na platformie www.wedrujace.alekino.com sześć wspaniałych i nagradzanych filmów z zeszłorocznej 38. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! W tym roku udało się wyświetlić cały program, jaki zwykle graliśmy dla Was w kinach. Dzięki temu mogliśmy przeprowadzić głosowanie na Grand Prix Wielką Nagrodę Publiczności Wędrujące Koziołeczki – i z wielką przyjemnością mogę ogłosić, że statuetkę zdobył norweski film „Ella Bella Bingo” w reżyserii Atle Solberg Blakseth i Frank Mosvold nagrodzony Złotym Kwiatem Paproci – Nagrodą Publiczności na Festiwalu Filmowym „Kino Dzieci” z najlepszy film. Serdecznie gratulujemy twórcom i całej załodze tworzącej ten wzruszający i pełen humoru film o prawdziwej przyjaźni.

W pierwszej trójce znalazły się obrazy, którym niewiele brakowało do podium. Jednym z nich była wielokrotnie nagradzana również na Ale Kino! (Nagroda Specjalna - Nagroda Edukatorów Filmowych i Złote Koziołki – Jury Międzynarodowego - najlepszy pełnometrażowy film dla dzieci) fabuła Stefano Cipani „Mój brat ściga dinozaury” oraz norweski tytuł „Wszyscy za jednego” - wyreżyserowany przez Johanne Helgeland, wyróżniony i nagrodzony na Festiwalu Filmowym „Kino Dzieci” 2020.

- W 12. Festiwalu Wędrujące Ale Kino! wzięło udział ponad 13 tysięcy młodych widzów i nauczycieli. Bardzo się cieszymy, że udało nam się dotrzeć do tylu szkół w: Białowieży, Hajnówce, gminie Pruszcz Gdański, Chełmku, Gołdapi, Lipnie, Pacanowie i Zbąszyniu. Mamy nadzieję, że takie wyniki uda się powtórzyć, gdy wrócimy wreszcie do spotkań w kinach. Ogromne ukłony i podziękowania dla lokalnych organizatorów - dodaje Paulina Tomasik.

W tym roku po raz pierwszy organizatorzy postanowili zrobić webinar i warsztaty dla nauczycieli. Spotkania poprowadziły dwie specjalistki: Agnieszka Powierska, wykładowczyni akademicka, doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztuce, oraz Julia Szmyt, m.in. aktorka i reżyserka, realizująca przedsięwzięcia artystyczne z dziedziny teatru, happeningu i filmu skierowane do widzów dorosłych i dzieci.

Pozostaje nam tylko zaprosić publiczność na 39. Międzynarodowy Festiwali Filmów Młodego Widza Ale Kino!, który w tym 2021 odbędzie się w Poznaniu w dniach 28 listopada - 4 grudnia w kinach oraz od 5 grudnia do 12 grudnia online!

Klasa 6a z wychowawczynią Anną Chojnacką w festiwalowym
Uczniowie klasy 6a oglądają festiwalowy film w Szkole Podstawowej w Wiślinie
Uczniowie klasy 5a oglądają festiwalowy film w Szkole Podstawowej w Wiślinie
Monitor z zaproszeniem na 30 festiwal Wędrujące Ale Kino!
Monitor z zaproszeniem na seans filmowy w ramach festiwalu Wędrujące Ale Kino!

Fot. Małgorzata Kurkiewicz (Szkoła Podstawowa w Wiślinie)

Plakat WAK 2021 1