Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Fragment wystawy A wszystko to papier

Do końca miesiąca zapraszamy do galerii Kaloryfer, gdzie można oglądać wystawę autorskiej rzeźby Anny Pieńkowskiej, zatytułowaną „A wszystko to papier”. W ten sposób artystka postanowiła przywitać się i zaprezentować bywalcom naszego Ośrodka, w którym od nowego sezonu prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci w młodszych grupach wiekowych.

Wystawa pokazywana obecnie w Cieplewie to tylko ułamek jej dorobku i niewielka część dzieł wykonanych przez rzeźbiarkę w technice papier mâché. Prezentuje zarówno małe formy – sylwetki zwierząt, miniatury ludzkich popiersi czy całych postaci, jak i pokaźne figury kobiece, robiące wrażenie nie tylko sposobem uchwycenia sylwetki czy wykończenia całości, ale przede wszystkim precyzją wykonania i pomysłowością ich ozdobienia.

Anna Pieńkowska swoją artystyczną edukację rozpoczęła w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni. Po ukończeniu szkoły zadebiutowała wystawą obrazów w Czarnej Sali Teatru Wybrzeże. Następnie, w poszukiwaniu innych form wypowiedzi, stworzyła cykl obrazów wykonanych techniką mieszaną: akryl w połączeniu z tkaniną i haftem. Tę kolekcję pokazała w 1992 r. w AWO Center w Bremen.
Jednak tym co najlepiej charakteryzuje twórczość Anny Pieńkowskiej i pozwala określić ją jako dojrzałą artystkę, są jej rzeźby, wskazujące na głęboką fascynację bryłą. Ciekawe, że nie sięga tylko po tradycyjne i wypróbowane już tworzywa, jak glina gips, drewno czy metal. Dostrzega lekki, dający olbrzymie, wręcz nieograniczone, możliwości - papier. Początkowo tworzyła mniejsze formy w technice papier mâché. Tematyką są głównie kobiety, stąd w zbiorze znalazły się m.in. prace: Baletnica, Pływaczka, Malująca paznokcie czy W bieliźnie. Były one prezentowane w Cinema City Krewetka, C.H. Manhattan oraz G.H. Madison. Gdy artystka zmieniła skalę, powstały dwie kolekcje rzeźb: Gimnastyczki, zaprezentowane w G.H. Przymorze pod tytułem „Cyrk” oraz Piosenkarki - wraz z innymi pracami wystawione w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku pod wspólnym tytułem „Kolory zjednoczone”.

Zdjęcia: Grzegorz Haasa (OKSiBP)

Fragment wystawy A wszystko to papier - dwa popiersia - rzeźby z papier mâché
Fragment wystawy A wszystko to papier - dwa koty - figury z papier mâché
Fragment wystawy A wszystko to papier - wokalistka - rzeźba z papier mâché
Fragment wystawy A wszystko to papier - kobieta - rzeźba z papier mâché
Fragment wystawy A wszystko to papier - pływaczka - rzeźba z papier mâché
Fragment wystawy A wszystko to papier - wokalistka - rzeźba z mikrofonem z papier mâché