Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Wójt Magdalena Kołodziejczak, Fotelik i Magdalena Świerczyńska-Dolot w studio festiwalu FOTEL online 2021

Za nami pierwsze spektakle, warsztaty i spotkania ze studia festiwalu FOTEL online 2021. Już niedługo wyemitujemy kolejne przedstawienia. Dzieci i rodziców zapraszamy przed monitory telewizorów, komputerów i smartfonów z dostępem do Internetu, oglądania fantastycznych historii i wspólnej zabawy.

Festiwal otworzyliśmy dziś o godz. 8:30 ze studia w Cieplewie. Naszym gościem była wójt gminy Pruszcz Gdański, pani Magdalena Kołodziejczak – Honorowa Patronka wydarzenia. W towarzystwie prowadzących, Magdaleny Świerczyńskiej-Dolot i reportera Fotelika – naszej sympatycznej maskotki, pani wójt przywitała widzów przed ekranami telewizorów i komputerów.

Wraz z wychowawczynią Danutą Suszyńską odwiedzili nas także uczniowie klasy 1a ze Szkoły Podstawowej w Wiślinie: Maja, Lila i Paweł. Przywieźli własnoręcznie wykonane lalki i swój mały teatrzyk objazdowy. Podpowiadali, jak łatwo zrobić sobie pacynkę, by bawić się w teatr w domu, szkole czy przedszkolu.

W festiwalowym studio spotkaliśmy się też z dyrektorem festiwalu Grzegorzem Cwalińskim i artystką-plastyk Agnieszką Michalczyk, która wyjaśniła, jak powstawały karty zadań inspirowane spektaklami. Natomiast Marcin Marzec, dyrektor artystyczny FOTEL-a, zdradził kulisy tworzenia przedstawień.
Podczas warsztatów poprowadzonych przez Marcina Ryl-Krystianowskiego poznaliśmy bogactwo form teatru lalkowego. Współtwórca i aktor grupy Teatryle, a na co dzień artysta Teatru Animacji w Poznaniu, nauczył nas odróżniać pacynki od kukiełek, pyskówek czy marionetek. I pokazał, jak łatwo zmienić w teatralną lalkę i „ożywić” każdy przedmiot, używając jedynie siły wyobraźni. Małgorzata Gołofit, bibliotekarka z Mediateki w Straszynie przybliżyła widzom ciekawostki związane z Kamishibai, czyli obrazkowym teatrzykiem rodem z dalekiej Japonii.

Tymczasem przed monitorami zasiedli uczniowie i przedszkolaki z gminy Pruszcz Gdański, Trójmiasta i innych regionów Polski. Wśród miejscowości, z których pozdrawiali nas pierwsi miłośnicy teatru lalkowego były m.in. grupy z Gdyni, Ełku, Karwi, Żytkiejm. Widzowie obejrzeli już bajkę o „ZŁOTEJ RYBIE” Teatru i Fundacji Zaułek z Lanckorony oraz „O PIECUCHU NAJWSPANIALSZYM” Teatru Barnaby.

A dzisiaj przed nami jeszcze: „SZARY I RUDA” Teatru Barnaby (godz. 18:00) oraz „PAN MNIAM MNIAM” Teatru Pana Wnuka (godz. 19:00). Jutro spotykamy się już od godz. 8:45 w studio festiwalowym, a o godz. 9:00 zapraszamy na pierwszy spektakl: „MÓJ PRZYJACIEL PIES”.

Pełny program FOTEL-owych wydarzeń jest dostępny TUTAJ.

Więcej informacji o przedstawieniach w zakładce KALENDARZ WYDARZEŃ

Studio festiwalowe
Wójt Magdalena Kołodziejczak, Fotelik i Magdalena Świerczyńska-Dolot
Wójt Magdalena Kołodziejczak i Fotelik
Wójt Magdalena Kołodziejczak i Fotelik
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Wiślinie z wychowawczynią i prowadzącymi w studio
Dyrektor festiwalu Grzegorz Cwaliński i nauczycielka Danuta Suszyńska
dzieci z SP Wiślina
Magdalena Świerczyńska-Dolot, Małgorzata Gołofit i  Grzegorz Cwaliński
Marcin Ryl-Krystianowski podczas warsztatów
Marcin Ryl-Krystianowski podczas warsztatów
Widzowie festiwalu
Przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola Pod Wesołą Chmurką w Ełku
Spektakl na ekranie w sali przedszkolnej
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Żytkiejmach
Karta zadań inspirowana spektaklem „Złota Ryba” Fundacji Zaułek Animacji

Fot. Mateusz Włoch, Magdalena Bielicka

Grafika Grzegorz Haasa (OKSiBP)

DOFINANSOWANIE 768x523