Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Marcin Marzec z lalkami i dyrektor OKSiBP, Grzegorz Cwaliński, na widowni sali teatralnej w Cieplewie

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, przypadającego 27 marca, gościliśmy dziś na naszej scenie w Cieplewie aktora i założyciela marionetkowego Teatru Barnaby, Marcina Marca. Artysta współpracuje z nami nie od dziś. Tym razem jednak – w warunkach pandemii – z publicznością mógł się spotkać tylko online.

W OKSiBP Marcin Marzec premierowo wystawił kilka swoich autorskich spektakli lalkowych. Od pierwszej edycji współtworzy repertuar kolejnych edycji Festiwalu Teatrów Lalkowych Młodego Widza FOTEL. Występował m.in. na deskach z teatru Miniatura w Gdańsku. Bywalcy naszych plenerowych widowisk wystawianych w Mokrym Dworze widzieli go w spektaklu Mieszczan szlachcicem w 2019 r.

Dziś w ramach lekcji online spotkał się z uczniami klas szóstych Szkoły Podstawowej w Borkowie. Opowiadał m.in. o tym dlaczego wybrał szkołę aktorską, wyjaśniał na czym polega praca animatora i czym różnią się rozmaite techniki lalkowe. Mówił też o swoich kreacjach aktorskich w sztukach dramatycznych, lalkowych i operowych. Zdradzał także kulisy pracy na planie produkcji filmowych i telewizyjnych, w których występował, takich jak serial Pierwsza miłość, Na wspólnej, Komisarz Alex, Fala zbrodni czy Lombard.

W wydarzeniu uczestniczyło ponad 70 osób. Mamy jednak nadzieję, że kolejne obchody święta teatru będziemy mogli uczcić w bezpośrednim spotkaniu z publicznością, która zasiądzie na czerwonych fotelach naszej widowni. Sobie i Państwu życzymy, byśmy jak najszybciej mogli szeroko otworzyć drzwi do kultury.

Fot. Grzegorz Cwaliński (OKSiBP)