Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Grafika z napisem: Warsztaty monotypii Kolacja z grafiką dla dzieci i młodzieży i logo Kultura tutaj

Dzieci i młodzież zapraszamy w piątek, 1 kwietnia 2022 roku, o godzinie 17:00 do OKSiBP w Cieplewie na jednodniowy warsztat grafiki. Będzie to wyjątkowa okazja, by poznać niecodzienną technikę graficzną.

Zabierzemy Was do krainy monotypii, czyli jednej z prostszych technik druku, zwanej też techniką jednej odbitki. Będzie można przekonać się, że wykorzystując przedmioty, do których mamy łatwy dostęp, możemy stworzyć sobie niezły warsztat graficzny. Mamy nadzieję, że specyfika tej techniki, umożliwiająca uzyskanie charakterystycznej plamy i linii, zachwyci Was, dając pretekst do samodzielnej pracy w domu.

Zajęcia gościnnie poprowadzą doskonale przygotowane instruktorki: Katarzyna Kokot i Marta Sobik z Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu. To instytucja, która już ponad pół wieku zajmuje się kształceniem artystycznym dzieci i młodzieży. Od dwudziestu dwóch lat organizuje też międzynarodowe biennale grafiki dzieci i młodzieży. Na ostatni konkurs zgłoszono ponad 5 tysięcy prac – nawet z tak odległych zakątków świata jak Chiny, Indie, Malezja czy Tajlandia!

Czas trwania warsztatu – 1,5 godziny. Wstęp wolny. Uwaga - liczba uczestników jest ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy w Biurze Obsługi Klientów – tel. 728 415 566.

To nie pierwsze warsztaty grafiki w OKSiBP.

- Do tej pory wykorzystywaliśmy technikę linorytu czy sitodruku – przypomina instruktorka Agnieszka Michalczyk, kierująca naszą pracownią w Cieplewie. – Kilka lat temu na terenie gminy Pruszcz Gdański realizowaliśmy projekt „Średniowieczne inspiracje, czyli cysterska pieczęć w dwudziestym pierwszym wieku”. Przybliżał on dzieciom i młodzieży technikę linorytu. Tym razem zachęcamy do spróbowania innej metody druku płaskiego, czyli monotypii.