Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Grafika ze zdjęciem naczynia z ceramiki i napisem: plenery ceramiczne czerwiec, lipiec, sierpień 2022, adresem: www.kulturatutaj.pl i logo kulturatutaj

Ogłaszamy zapisy na plenerowe warsztaty ceramiczne, które będą zwieńczone wypałami w technice raku. - Raku to japońskie słowo tłumaczone jako łatwo, ale też radość. I z taką emocję wzbudza u miłośników ceramiki – wyjaśnia instruktor Mateusz Michalczyk, artysta-rzeźbiarz, na co dzień kierujący pracownią ceramiki w OKSiBP Cieplewo.

- Z uwagi na charakter pleneru, na zajęcia zapraszamy tylko osoby dorosłe – dodaje Grzegorz Cwaliński, dyr. OKSiBP.

Raku to bowiem rodzaj techniki plenerowego wypalania prac z gliny w „żywym” ogniu, pochodzącej z Japonii.
- Rozgrzane do czerwoności (o temperaturze ok. 1000 °C) naczynia czy rzeźby wyciągamy z pieca specjalnymi szczypcami. Następnie od razu poddajemy je tak zwanej redukcji, czyli umieszczamy na przykład w pojemniku z trocinami. Ulegające samozapłonowi trociny pozostawiają na ceramice charakterystyczne przebarwienia i zadymienia.

Szkliwa stosowane do raku mogą zawierać domieszki tlenków metali, dających ciekawe efekty miedziowania czy opalizacji. Uczestnicy będą mogli poznać rozmaite sposoby zdobienia: specjalnymi szkliwami redukcyjnymi, technikę nagiego raku, czy zdobienie nieszkliwionej ceramiki końskim włosiem, piórami czy… cukrem.

Ze względu na charakter pleneru uczestnicy powinni pamiętać o odpowiedniej odzieży. Podczas pracy z gliną czy szkliwienia chroniącej przed zabrudzeniami, a podczas wypału raku - zabezpieczającego przed wysoką temperaturą.

W sezonie letnim 2022 roku zaplanowaliśmy trzy plenery w terminach:

I edycja – w czerwcu (w środy: 1, 8, 15 - lepienie i przygotowanie prac do wypału (zajęcia w pracowni OKSiBP), a w sobotę, 25.06 – plenerowy wypał);

II edycja – w lipcu (w środy: 6, 13, 20 - lepienie i przygotowanie prac do wypału, a w sobotę 30.07 – plenerowy wypał);

III edycja – w sierpniu (w środy: 3, 10, 17 - lepienie i przygotowanie prac do wypału, a w sobotę 27.08 – wypał raku).

Koszt pleneru to 400 zł od osoby. Dla uczestników, którzy w ciągu ostatnich dwóch lat nieprzerwanie przez co najmniej pół roku brali udział w zajęciach ceramicznych organizowanych przez OKSiBP, koszt pleneru wynosi 300,00 zł. Możliwość zniżki weryfikuje Biuro Obsługi Klienta OKSiBP na podstawie uiszczanych wpłat.

Warunkiem udziału w plenerze jest dostarczenie organizatorowi własnoręcznie podpisanej karty zgłoszeniowo-kwalifikacyjnej i uregulowanie pełnej odpłatności w terminie do 15 maja 2022 r.

Liczba miejsc w grupie jest ograniczona do 8 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Szczegóły w regulaminie pleneru.

Do pobrania: