Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Firma MOSTY KUJAWY z Mostek k. Smolnik zakończyła budowę stanicy żeglarskiej w Wiślince. Powstała tutaj stanica wodna dla łodzi żaglowych z całym zapleczem infrastrukturalnym. To inwestycja pomyślana głównie dla dzieci i młodzieży.

Wiślinka to jedyna miejscowość w gminie Pruszcz Gdański, przylegająca do Martwej Wisły, a jednocześnie leżąca na szlaku turystycznym Pętli Żuław, w bezpośrednim sąsiedztwie wielu atrakcji historycznych (Szlak Menonitów) i przyrodniczych (Obszar Chronionego Krajobrazu Żuław Gdańskich, Wyspa Sobieszewska). Dzięki nowo wybudowanej stanicy wodnej jej potencjał turystyczno-rekreacyjny zostanie w pełni wykorzystany.
Nad brzegiem Martwej Wisły w Wiślince powstał pomost cumowniczy dla ośmiu jednostek, stumetrowy hangar dla sprzętu pływającego, dźwig z wciągarką, a także mniejsze pomosty przeznaczone dla jachtów, łodzi motorowych i kajaków. Dla zmotoryzowanych pobudowano duży utwardzony plac z parkingiem. Pojawiła się również wiata rekreacyjna z miejscem na grill. Zarówno pomosty, wiaty jak i nabrzeże zostały oświetlone. Powstało także zaplecze socjalne i sale, w których będą odbywać się teoretyczne szkolenia dla adeptów żeglarstwa (wykłady będą też prowadzone w rozbudowanej Szkole Podstawowej w Wiślince). Pomyślano również o osobach niepełnosprawnych – na terenie stanicy powstał przystosowany dla nich specjalny trap, dzięki któremu bezpiecznie i szybko dostaną się na każdą jednostkę pływającą.
 
DSC_1433

- Dzięki tej inwestycji pojawią się nowe, ciekawe szanse edukacyjne dla dzieci
i młodzieży – mówi Magdalena Kołodziejczak, wójt gminy Pruszcz Gdański. - Chcemy, by nasze dzieciaki uczyły się żeglarstwa i zdobywały patenty uprawniające do pływania jachtami na zamkniętych akwenach wodnych.
Miejsce wybrane pod budowę nie jest przypadkowe. Akwen jest dość płytki,
a co za tym idzie bardziej bezpieczny dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z żeglarstwem.
Zapewne stanica będzie ciekawym miejscem nie tylko dla dzieci. Również dorośli mieszkańcy Wiślinki zyskają dodatkowe miejsca spotkań i aktywnego wypoczynku.
Oprócz tego, z całą pewnością taki nowoczesny obiekt zwiększy atrakcyjność Wiślinki. Jest szansa, że rozwinięta infrastruktura żeglarska spowoduje rozwój działalności gospodarczej opartej na turystyce.
- Wyobrażamy sobie, że będą tu organizowane rejsy dla młodzieży i dorosłych, a także obozy żeglarskie – kontynuuje wójt. – Liczymy też, że stanica przyciągnie inwestujących w małą gastronomię i wypożyczalnie sprzętu wodnego.
 
DSC_1439

Bezpieczna, osłonięta od wiatru i wyposażona w odpowiednią infrastrukturę stanica żeglarska, leżąca blisko mostu pontonowego na Wyspę Sobieszewską, to bardzo ważny element infrastruktury żeglarskiej na tym odcinku Pętli Żuław.
Inwestycja jest konsekwencją realizacji strategii rozwoju w gminie Pruszcz Gdański opartej na walorach przyrodniczych i kulturowych Żuław. Budowa stanicy pochłonęła ponad
721 tys. zł. Gmina Pruszcz Gdański pozyskała na ten cel dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego w wysokości blisko 582 tys. zł.
Aby zaszczepić w młodych ludziach wspaniałą pasję żeglarską, gmina Pruszcz Gdański bierze udział w projekcie „Złap wiatr w pomorskie żagle wiedzy”. W ubiegłym roku, do jego pierwszej edycji zgłoszono dwie szkoły: Szkołę Podstawową w Wiślince i Szkołę Podstawową w Wojanowie. Piątoklasiści, bo do nich skierowany jest program, poprzez zajęcia teoretyczne i praktyczne zgłębiali tematykę morską i oswajali się z wodą. Do II edycji projektu gmina zgłosiła pięć szkół podstawowych: Wiślinę, Wiślinkę, Wojanowo, Łęgowo i Straszyn. W październiku w szkołach w Przejazdowie, Wiślinie i Wiślince przeprowadzono zajęcia edukacyjne, prezentując łódkę w klasie Optymist, na której już wiosną rozpoczną się zajęcia nauki żeglowania. Kiedy dzieciaki złapią bakcyla, stanica wodna w Wiślince pozwoli im rozwijać pasję i cieszyć się morską przygodą!
 
DSC_1428
Tekst i zdjęcia: M. Bielicka (Urząd Gminy Pruszcz Gdański)