Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Reprezentacja gminy Pruszcz Gdański wywalczyła II miejsce w IV Wojewódzkich Igrzyskach Sportowych LZS o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego. Zawody odbyły się 15 czerwca w kompleksie sportowym przy Szkole Podstawowej w Somoninie.

Zawodników i gości powitali wójt gminy Somonino Marian Kowalewski i przewodniczący Rady Wojewódzkiej Pomorskiego Zrzeszenia LZS, Piotr Klecha. Podziękowania za 50-lecie(!) pracy w wojewódzkim zrzeszeniu LZS, odebrała Danuta Janczak, która była m.in. księgową, kierownikiem biura i skarbnikiem stowarzyszenia. Jubilatce gratulacje złożyli m.in. poseł na Sejm RP Stanisław Lamczyk, Andrzej Pryczkowski - legenda zapasów GKS Cartusia Kartuzy, Piotr Klecha oraz wójtowie i sportowcy z ramienia LZS.

Kolejnym punktem programu było ogłoszenie wyników i wręczenie pucharów oraz nagród laureatom plebiscytu na 10 najpopularniejszych sportowców Pomorskiego Zrzeszenia LZS za 2018 rok. Zwyciężył Gevorg Sahakyan, reprezentant sekcji zapasów GKS Cartusia Kartuzy. Kolejne miejsca na podium zdobyli: kolarz GKS Cartusia Kartuzy Damian Sławek oraz Szymon Kreft lekkoatleta z LKS Ziemi Puckiej. W gronie trenerów zwyciężył Bartłomiej Pryczkowski z sekcji zapasów GKS Cartusia Kartuzy, II miejsce zajął Henryk Michalski trener LA z LKS Jantar Ustka, a III. Jarosław Ścigała z Talexu Borzytuchom również trener LA. Wyróżniono także Dariusza Maleckiego, trenera kolarzy GKS Cartusia Kartuzy, oraz Teresę Jaskułkę - trenerkę lekkoatletów LKS Ziemi Puckiej.

Sędzia główny igrzysk, wiceprzewodniczący Rady Woj. LZS Jan Trofimowicz, przedstawił zasady rywalizacji i zaczęły się zmagania w poszczególnych konkurencjach. Od samego początku o prymat w klasyfikacji drużynowej walczyły trzy drużyny, które wystawiły najliczniejsze i najsilniejsze reprezentacje: gmina Pruszcz Gdański, Luzino i Puck.

W biegu na 100 m kobiet zwyciężyła Maria Lińska z Luzina z wynikiem 13,78, a kolejne miejsca na podium zajęły: Magdalena Grądziela z gm. Pruszcz Gd. i Aleksandra Byczkowska z gm. Puck. W biegu na 100 m mężczyzn zwyciężył Piotr Hebel z Lini, z wynikiem 12,00, a kolejne miejsca wywalczyli: Janusz Ceynowa z gm. Puck i Fabian Lewna z Sierakowic. W konkurencji rzutowej piłeczkami do celu w gronie wójtów zwyciężył (po dogrywce) Jarosław Wejer z Luzina przed Jerzym Tkaczykiem z gm. Puck i Marianem Kowalewskim z Somonina. W konkursie dla małżeństw (rzuty pantoflem i oponą) zwyciężyli Alicja i Damian Wojtas z gm. Puck przed Martyną i Mateuszem Wiechami z gm. Pruszcz Gd. oraz Andżeliką i Mirosławem Miotk z Luzina. W trójboju rzutowym dla kobiet zwyciężyła reprezentacja Luzina przed gminami Puck i Pruszcz Gd. W konkursie strzeleckim dla radnych gminnych po dogrywce zwyciężył Janusz Sampolski z gm. Pruszcz Gd. przed Waldemarem Bradtke z gm. Puck i Sylwestrem Piątkiem z Luzina. W przeciąganiu liny kobiet najlepszą reprezentację wystawiła gm. Pruszcz Gd., a kolejne miejsca na podium zajęły gm. Puck i Luzino. W przeciąganiu liny mężczyzn również zwyciężyła drużyna gm. Pruszcz Gd., a kolejne miejsca na podium zajęły odpowiednio Luzino i gm. Puck. W sztafecie biegowej z workami z piaskiem zwyciężyli druhowie strażacy OSP z gm. Puck, a kolejne miejsca zajęli strażacy z gmin Luzino i Pruszcz Gd. W konkurencji wyciskania ciężarka 17,5 kg jedną ręką na siedząco w kategorii do 85 kg zwyciężył Karol Lipski z gm. Pruszcz Gd. z wynikiem 24, a kolejne miejsca zajęli Rafał Freitag z Luzina i Łukasz Kobiella z Lini. W kategorii +85 kg bezkonkurencyjny okazał się Marian Dorawa z gminy Chojnice, który wycisnął ciężarek prawą ręką aż 177 razy! To najlepszy wynik w historii wyciskania ciężarka w naszym województwie i prawdopodobnie najlepszy wynik w kraju! Młodsi zawodnicy i kibice nagrodzili siłacza gromkimi brawami. Kolejne miejsca zajęli Marcin Darga z gm. Puck i Przemysław Kapeliński z gm. Pruszcz Gd.

W turnieju piłki nożnej udział wzięło 6 reprezentacji, które rywalizowały w 2 grupach. W grupie A: Luzino, Linia, Przechlewo, a w grupie B: gminy Puck, Pruszcz Gd. i Sierakowice. Po meczach grupowych i finałowych zwyciężyła reprezentacja Pruszcza Gd., a kolejne miejsca zajęły Puck, Luzino, Przechlewo, Linia i Sierakowice. W turnieju minisiatkówki kobiet zwyciężyły panie z gm. Pruszcz Gd. przed gm. Puck oraz Luzinem. W rywalizacji mężczyzn w piłce siatkowej zwyciężyła reprezentacja gm. Puck przed Łęczycami i gm. Pruszcz Gd. W biegu na 800 metrów zwyciężyła Oliwia Falk z gm. Luzino (2:56,3) przed Magdaleną Grządzielską z gm. Pruszcz Gd. oraz Katarzyną Mielewczyk z gm. Puck. W biegu na 1500 metrów mężczyzn zwyciężył Dawid Bullman z gm. Puck (4:28,3), przed Jackiem Bromowiczem z gm. Pruszcz Gd. i Stanisławem Czaja z Lini.

Przed ogłoszeniem wyników i wręczeniem trofeów, wśród uczestników igrzysk rozlosowano 10 nagród-niespodzianek przygotowanych przez dyrektor miejscowego GOK, Angelikę Zaborowską. W klasyfikacji drużynowej bezkonkurencyjna okazała się reprezentacja gminy Puck. Kolejne miejsca zajęły gmina Pruszcz Gd. i Luzino, Linia, Sierakowice, Przechlewo, Somonino, Chojnice i Łęczyce. Medale, dyplomy, puchary, nagrody rzeczowe za zajęcie miejsc na podium oraz w klasyfikacji generalnej wręczyli: poseł na Sejm RP Dorota Arciszewska Mielewczyk, Piotr Klecha, członek prezydium PZ LZS Jerzy Tkaczyk, Magdalena Janczak z biura PZ LZS w Gdańsku oraz Jan Trofimowicz.

Igrzyska zostały zorganizowane dzięki współpracy Pomorskiego Zrzeszenia LZS, Gminnego Ośrodka Kultury w Somoninie, Urzędu Gminy w Somoninie oraz jednostki OSP Somonino. Realizację imprezy wsparło także Starostwo Powiatowe w Kartuzach. Impreza została dofinansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku. Najlepsi zawodnicy uczestniczący w igrzyskach wojewódzkich, będą mieli okazję reprezentować województwo w rywalizacji ogólnopolskiej, która pod koniec sierpnia odbędzie się w Siedlcach.