Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Archiwum wydarzeń

RZECZ O BACZYŃSKIM

Kategoria: KULTURA I SZTUKA

Grafika_wydarzenia

Data:Poniedziałek, 08 Listopad 2021

Godzina:18:00 - 19:00

Lokalizacja:  OKSiBP Cieplewo
Bilety:  
Wstęp wolny


loading...

Kup / rezerwuj

OKSiBP, kontakt: 728 415 566
pn.-śr. 8:00-19:00; czw.-pt. 8:00-16:00

Mediateka w Straszynie, kontakt: 883 833 958
wt., pt. 10:00-18:00, śr. 12:00-18:00; czw. 12:00-20:00, sob. 9:00-13:00


Z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości, serdecznie zapraszamy na pierwszy po długiej przerwie otwarty spektakl dla publiczności w wieku 16+. 8 listopada (poniedziałek) w naszej sali kinowo-teatralnej będzie można zobaczyć przedstawienie pt. „A ponad ziemią z kulami latały diamenty. Rzecz o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim”

Postaci poety i okoliczności, w jakich powstawały jego wiersze, chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Któż nie z nas nie słyszał nazwiska: Baczyński? Kto nie słyszał o dramacie powstania warszawskiego, hekatombie miasta i bestialstwie oprawców? Nie wszyscy jednak poznali historię wielkiej miłości Baczyńskiego - Barbary Drapczyńskiej, która również, podobnie jak młody Kamil, zginęła w czasie Powstania. W wieku niespełna 22 lat…
W 2021, w setną rocznicę urodzin poety, rękopis zawierający wybór wierszy pt. „W żalu najczystszym”, wykonany własnoręcznie przez K.K. Baczyńskiego jako prezent ślubny dla żony, został wpisany na Polską Listę Krajową Programu UNESCO „Pamięć Świata”

Reżyser przedstawienia, Przemysław Tejkowski, umiejętnie połączył liryczne teksty i piękno poetyckiej frazy z brutalną prozą rzeczywistości, w jakiej przyszło żyć i kochać tak młodym ludziom. Z wprawą linoskoczka reżyser balansuje pomiędzy tym co wzniosłe i tragiczne, a tym co śmieszne i zabawne do łez. Mówimy, że nie można pogodzić ognia z wodą. Tejkowski udowodnił, że jednak można - gdy jest pomysł, są aktorzy i... genialne teksty genialnego poety. Ogromnym atutem spektaklu są właśnie wiersze, drugim - aktorstwo Adrianny Kieś i Przemysława Tejkowskiego.

Aktorzy Adrianna Kieś i Przemysław Tejkowski na scenie
Aktorzy Przemysław Tejkowski i Adrianna Kieś na scenie


Wstęp wolny - liczba miejsc ograniczona. Obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru w Biurze Obsługi Klientów w Cieplewie (tel. 728 415 566).
Przedstawienie dla widzów w wieku 16+