Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Archiwum wydarzeń

LUMINARIUM

Kategoria: KULTURA I SZTUKA

Grafika_wydarzenia

Data:Czwartek, 05 Marzec 2020

Godzina:19:15 - 20:00

Lokalizacja:  OKSiBP Cieplewo
Bilety:  
Wstęp wolny


loading...

Kup / rezerwuj

OKSiBP, kontakt: 728 415 566
pn.-śr. 8:00-19:00; czw.-pt. 8:00-16:00

Mediateka w Straszynie, kontakt: 883 833 958
wt., pt. 10:00-18:00, śr. 12:00-18:00; czw. 12:00-20:00, sob. 9:00-13:00


W galerii Kaloryfer odbędzie się kolejny wernisaż prac ceramicznych pt. Luminarium. Wystawa prezentuje głównie obiekty bezpośrednio lub metaforycznie powiązane ze światłem i błyskiem. Dwoma przewodnimi tematami ekspozycji będą lampy oraz biżuteria, które są dodatkami podkreślającymi czy wręcz narzucającymi charakter wnętrza i ubioru.

– Lampy są kameralnymi źródłami światła, które rozjaśniają wnętrza domów i potrafią stworzyć wyjątkowy nastrój. Pokazane na wystawie, zarówno te wiszące, jak i stojące, ukazują ile możliwości daje materiał ceramiczny. Realizowany w trakcie ostatnich miesięcy temat lampy, podkreśla indywidualność każdego z twórców/twórczyń i może dawać przykład, że osobowość autorów/autorek przejawia się również w pomysłach na ceramiczne przedmioty codziennego użytku - wyjaśnia Mateusz Michalczyk, kurator ekspozycji i instruktor warsztatów ceramicznych, pod kierunkiem którego powstały prace. – Drugim ważnym elementem wystawy będzie biżuteria - codzienny dodatek do stroju, podkreślający indywidualny wygląd noszącej go osoby. Naszyjnik, jako drobny przedmiot, ma przykuwać uwagę, powinien zdobić i dodawać elegancji. Wykorzystanie gliny i bogactwa szkliw, przeobraża małe przedmioty w błyskotki i pokazuje, że autorki doceniają możliwości tej techniki i mają świadomość, że jubilerską biżuterię można zastąpić własnoręcznie wykonaną.


Prezentowane w Kaloryferze obiekty powstały podczas zajęć prowadzonych w pracowni ceramiki dla dwóch grup zaawansowanych w OKSiBP w Cieplewie. Kategoria wiekowa: b/o