Ośrodek Kultury, Sportu i Biblioteka Publiczna Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sportu i Biblioteka Publiczna Gminy Pruszcz Gdański

Nowości wydawnicze

„Tatuażysta z Auschwitz” Heather Morris to powieść oparta na faktach - literacki dokument opisujący pobyt w niemieckim obozie zagłady. Autorka wysłuchała opowieści Lale Sokołova, który w 1942 roku trafił do Auschwitz i został przydzielony do tatuowania więźniów.

„Czarownice z Pirenejów” - niezwykła opowieść hiszpańskiej autorki Luz Gabás przenosząca nas w odległe i trudne dla kobiet czasy końca XVI wieku, aby ukazać nie tylko ludzką podłość, ale i miłość silniejszą od śmierci. Łączy w sobie romans i powieść historyczną, a wszystko okraszone jest szczyptą magii. To fantastyczna książka, od której nie sposób się uwolnić.

„Wszystkie opowiastki o świętych wojnach w imię jakichś cnót są tylko przynętą dla głupców i wygodną przykrywką dla niegodziwców, albowiem nigdy jeszcze z gwałtu nie urodziła się żadna cnota” - to słowa Kristiny Sabaliauskaitè, autorki „Silva rerum”. Książka opowiada o burzliwych losach szlacheckiej rodziny w siedemnastowiecznym Wilnie.

"Łaskawe" Jonathana Littella to arcydzieło światowej literatury - jedna z najgłośniejszych i najbardziej kontrowersyjnych powieści XXI wieku. Wspomnienia Maximiliana Aue, fikcyjnego nazisty, biorącego udział w eksterminacji Żydów podczas II wojny światowej, to wielowątkowa i znakomicie udokumentowana epopeja o spotkaniu człowieka ze złem.

„To był maj, pachniała Saska Kępa szalonym, zielonym bzem.
To był maj, gotowa była ta sukienka i noc się stawała dniem”.
- kto nie zna przeboju śpiewanego przez Marylę Rodowicz? Ale nie wszyscy wiedzą, że autorką słów tego i innych hitów jest poetka Agnieszka Osiecka. Mówiła o sobie, że jest „tekściarą”.

"Rok na Kwiatowej" to pełne kobiecych emocji powieści, z którymi zechcesz się zaprzyjaźnić. To seria romantycznych książek, którą pokocha każda kobieta. Autorką cyklu jest Karolina Wilczyńska, wprowadzająca Czytelniczki w piękny, choć nieprzewidywalny świat. Składają się na niego cztery książki opisujące różne historie przyjaciółek, ich problemy, przygody i życiowe sukcesy

„Uniesienie” Stephena Kinga to krótka powieść, której akcja toczy się w małym amerykańskim miasteczku. Nie jest to horror, lecz tym razem powieść obyczajowa z wątkiem fantastycznym. Scott Carey zauważa u siebie dziwną przypadłość: traci na wadze… Nie byłoby w tym nic niepokojącego, gdyby nie fakt, że proces ten postępuje, a Scott nie chudnie i ciągle wygląda tak, jakby nic się nie zmieniło.

Evie Claremont, bohaterka książki „Nieuniknione” Amy A. Bartol, zostawia za sobą dawne koszmary i pełna nadziei zaczyna pierwszy rok studiów. Jednak kiedy spotyka Reeda Wellingtona, chłopaka o niezwykle magnetycznej osobowości, jej życie zmienia się nie do poznania. Evie zaczyna zauważać u siebie dziwne objawy: jej rany goją się bardzo szybko.