Ośrodek Kultury, Sportu i Biblioteka Publiczna Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sportu i Biblioteka Publiczna Gminy Pruszcz Gdański

Zapraszamy do udziału w zajęciach organizowanych w ramach projektu "Kulturalna Radunia – od tradycji do cyfryzacji". Projekt obejmuje wydarzenia realizowane w Mediatece w Straszynie: warsztaty malowania na szkle i tworzenia kwiatów z bibuły dla dzieci oraz dorosłych, warsztaty komputerowe dla dorosłych "Kultura i sztuka w Internecie: literatura, muzyka, teatr, film, opera" oraz wykłady popularnonaukowe.

Dzieci i dorośli mogli już skorzystać z dwugodzinnych warsztatów malowania na szkle i robienia kwiatów z bibuły. Zajęcia poprowadziła Bogumiła Bednarek - artystka pracująca w Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich. Na zajęciach uczestnicy poznali zasady techniki malowania na szkle - bardzo popularnej na Kaszubach. Pod okiem doświadczonego instruktora - artysty mieli okazję do rozwinięcia umiejętności komponowania obrazu. Wszystkie prace wykonane podczas warsztatów zostaną zeskanowane i wyeksponowane na wystawie internetowej.

Inną, równie atrakcyjną formą zajęć manualnych były warsztaty wykonywania kwiatów z bibuły. Młodzież oraz seniorzy uczyli się doboru właściwej kolorystyki i materiałów, samodzielnego projektowania i nabyli praktyczną umiejętność tworzenia ozdób. Uwiecznione na zdjęciach efekty ich pracy zostaną udostępnione w Internecie.

Seniorów zapraszamy na prezentacje i warsztaty komputerowe. Ich tematyką będzie dostęp do bezpłatnych źródeł kultury, wyszukiwanie informacji, zarządzanie informacją, współdzielenie informacji o kulturze, portale społecznościowe. Uczestnicy nauczą się:
- wyszukiwać i korzystać z dostępnych źródeł kultury w Internecie,
- dzielić znaleziskami z sieci ze znajomymi,
- zakładać i korzystać z konta e-mail.
Poznają także portal stworzony na potrzeby projektu.

Szczegółowe informacje pod nr tel.: 602 629 055. Wstęp na warsztaty jest bezpłatny – obowiązują wcześniejsze zgłoszenia/zapisy: biuro@dolinaraduni.pl (prosimy o podanie imienia, nazwiska i nr telefonu).

Kolejną propozycją są otwarte wykłady popularnonaukowe dr Wojciecha Mościbrodzkiego.

18 października o godz. 18:00 gość Mediateki wygłosi wykład pt.: "Historia kultury i zmiany w cywilizacji".

Często wydaje się nam, że otaczający nas świat jest zupełnie wyjątkowy w swoim pędzie do zmian. Początek XXI wieku wydaje się być unikatowym okresem w całych dziejach ludzkości. Technika, której używamy zmienia się dosłownie w oczach. Kto jeszcze trzydzieści lat temu sądził, że każdy Polak będzie spacerował po ulicy z telefonem bezprzewodowym? Kto marzył o tym, że wokół nas wyrosną drapacze chmur? W zakresie życia społecznego także spotykamy się z sytuacjami, które jeszcze niedawno były dla nas nie do pomyślenia. Terroryzm na ulicach naszych miast, wielkie migracje ludzi, których kultura jest nam jeszcze obca, pojawienie się fundamentalnych pytań o naturę demokracji...

A jednak, nasza rzeczywistość wcale nie jest wyjątkowa. Już od tysiącleci nasi przodkowie stykali się z Nowym. Świat zmieniał się wokół nich - tak samo jak dzisiaj. A jednak zawsze dotąd sobie z tym radziliśmy. Czasem trwając przy dotychczasowych wartościach, a czasem dostosowując się do rwącej wokół nas rzeki przemian. Prelegent zaprosi nas we wspólną podróż po historii i po teraźniejszości. Przyjrzymy się wspólnie wydarzeniom cudownym i przełomowym. Zastanowimy się nad istotą jedynej rzeczy stałej w cywilizacji - jej zmiennością. Postawimy pytania o czasy, w których żyjemy i spróbujemy znaleźć odpowiedź na intrygujące pytanie - co czeka nas za najbliższym zakrętem dziejów?

25 października 2017, godz. 18:00 - wykład: "Cyberkultura i wyzwania dla współczesnych ludzi".

Któregoś dnia, zapewne już niedługo, w jednym z laboratoriów technologicznych, pierwsza na świecie Sztuczna Inteligencja otworzy swoje wirtualne oczy i zapyta swojego twórcę: "Ojcze, kim jestem?". To nie jest cytat futurologicznej przepowiedni - to element naszej najbliższej przyszłości. Przyszłości, w której prawdopodobnie przyjdzie nam żyć. To stanie się zapewne w ciągu najbliższych trzydziestu lat.

Czy jesteśmy na to przygotowani? Czy w ogóle Człowiek może przygotować się na spotkanie z inną Inteligencją - która może się stać dla Ludzkości partnerem, uzupełnieniem, ale także następcą? Czy taka forma istnienia będzie Życiem? Jakie będzie miała potrzeby? Czy zrozumie naszą miłość do Poezji, Malarstwa czy Muzyki? Czy będzie miała własną religię?

A czy już dziś potrafimy radzić sobie z technologią? Czy otaczające nas zewsząd komputery, satelity, GPS-y i inne gadżety nie powodują naszej alienacji? Dziś łatwiej mieć przyjaciela na drugim końcu świata niż wymienić proste "dzień dobry" z naszym sąsiadem. A czy skonstruowany niedawno seks-robot nie zmieni naszego modelu miłości, rodziny, przyjaźni? A może - wzorem przykładów historycznych - w społeczeństwie narodzi się opór? Może powstaną terrorystyczne grupy niszczące naszych elektronicznych braci, tak jak kiedyś robotnicy niszczyli maszyny, odbierające im pracę? Kto wie, może to nie Sztuczna Inteligencja jest zagrożeniem dla nas, ale my - dla niej?
Zapraszamy w podróż w krainę najbliższej przyszłości. Wspólnie zastanowimy się nad tym, co czeka ludzkość, jakie pytania należałoby sobie stawiać i kiedy nadejdzie nieuchronne spotkanie z życiem niebiologicznym. A może... już nadeszło?

Na wykłady wstęp wolny – rezerwacja miejsca siedzącego pod adresem: biuro@dolinaraduni.pl (prosimy o podanie imienia, nazwiska i nr telefonu)

Celem projektu opracowanego przez Towarzystwa Dolina Raduni jest rozwój kultury poprzez pielęgnowanie dziedzictwa kulturowego, zapobieganie wykluczeniu cyfrowemu oraz integracja kulturalna społeczności gminy Pruszcz Gdański. Stowarzyszenie pragnie pobudzić aktywność mieszkańców w zakresie wymiany informacji, doświadczeń, integracji na polu kultury i edukacji.

Projekt realizowany jest przy współpracy z OKSiBP Pruszcz Gdański.

Więcej informacji o wydarzeniach na:

i pod nr tel.: 602 629 055

logasyprojektnck