Ośrodek Kultury, Sportu i Biblioteka Publiczna Gminy Pruszcz Gdański

Ośrodek Kultury, Sportu i Biblioteka Publiczna Gminy Pruszcz Gdański

JA JESTEM ŻYD Z WESELA

Kategoria: KULTURA I SZTUKA

Grafika_wydarzenia

Data:Wtorek, 20 Luty 2018

Godzina:11:00 - 11:50

Lokalizacja:  OKSiBP Cieplewo
Bilety:  

normalny: 25 zł

dostawka: 15 zł

loading...

Kup / rezerwuj
OKSiBP, kontakt: 728 415 566
pn-czw: 12:00-20:00, nd: 10:00 - 15:00

Mediateka w Straszynie, kontakt: 883 833 958
wt-śr: 10:00 - 18:00, czw: 12:00 - 20:00, pt: 10:00 - 18:00, sb: 9:00 - 13:00


Monodram w wykonaniu Zbigniewa Walerysia wg opowiadania Romana Brandstaettera pod tym samym tytułem.

To rzecz o karczmarzu z Bronowic Małych, Hirszu Singerze - pierwowzorze Żyda z "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Autor, umieszczając Singera w swoim dramacie, na stałe wpisał go do literatury polskiej. Zresztą, jak się później okazało, ze szkodą dla swego bohatera. Z literackim wizerunkiem karczmarza prawdziwy Singer nie mógł się bowiem pogodzić, a jego życie zamieniło się w dramat. Zdruzgotany ingerencją we własny los, Singer skończył marnie - rozwiódł się z żoną, rozstał z córką Pepką, której nowy image Racheli bardzo się spodobał, a na koniec zmarł w domu starców...

Opowiadanie Brandstaettera to rzecz nakazująca zrewidować nasze dotychczasowe myślenie na temat utworu Wyspiańskiego. To opowieść o tym, na ile można ingerować w czyjeś życie i je upubliczniać. Dużo tu humoru, ale więcej ludzkiego nieszczęścia. To obraz prawdziwej tragedii człowieka, który nie chce żyć narzuconym życiem.


Spektakl dla grup zorganizowanych.
Zbigniew Waleryś - aktor teatralny i filmowy, związany m.in. z Teatrem Polskim we Wrocławiu, Lubuskim im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze, Polskim we Wrocławiu, im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Centrum Sztuki - Dramatycznym w Legnicy, im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze, Współczesnym im. Edmunda Wiercińskiego we Wrocławiu, im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Wystąpił m.in. w filmie "Papusza", "Sztuka kochania", "Wołyń", "Body/Ciało", "Quo Vadis", "Pianista". Znany też z seriali telewizyjnych, m.in.: "Na dobre i na złe", "M jak miłość", "O mnie się nie martw", "Dziewczyny ze Lwowa", "Na Wspólnej".