Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

Strona Główna - Ośrodek Kultury, Sztuki i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański

informacja o projekcie

 

Wernisażem i koncertem muzyki dawnej Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Pruszcz Gdański z siedzibą w Cieplewie zakończył w maju 2012 roku autorską akcję „Średniowieczne inspiracje - pieczęć cysterska w XXI wieku. Warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży”. W zajęciach wzięło udział w sumie 111 osób z gmin Pruszcz Gdański oraz Pszczółki.

Operacja była współfinansowana ze środków unijnych za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Na realizację projektu pod hasłem: „Średniowieczne inspiracje - pieczęć cysterska w XXI wieku” OKSiR otrzymał dofinansowanie w wysokości 19,5 tys. zł z funduszu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Zgodnie z założeniami projektu, przeprowadzono 11 wyjazdowych warsztatów linorytu. Odbyły się one w dziewięciu miejscowościach na terenie gminy Pruszcz Gdański: w Cieplewie (w pracowni plastycznej OKSiR), Wiślinie, Lędowie, Jagatowie, Juszkowie, Goszynie, Żukczynie, Wiślince i Bogatce (w świetlicach wiejskich) oraz w gminie Pszczółki: w Skowarczu i Różynach.

- Uczestnicy poznali technikę linorytu, niedostępną dla uczniów większości polskich szkół - wyjaśnia Agnieszka Michalczyk, instruktor prowadząca warsztaty. - Zresztą nawet w ofercie domów kultury, nastawionych na edukację artystyczną, nieczęsto można znaleźć takie zajęcia. Ponieważ projekt nawiązywał bezpośrednio do historycznego dziedzictwa naszej małej ojczyzny, dzieci dowiedziały się czym był Szlak Cysterski, przebiegający niegdyś przez tereny dzisiejszej gminy Pruszcz Gdański i Pszczółki.

Namacalnymi pamiątkami po pracowitych braciach zakonnych, którzy żyli i działali przed wiekami na tych terenach, są kościoły w Różynach i Łęgowie oraz znajdujące się w nich zabytki sztuki sakralnej. Dzieci poznały ikonografię związaną z cystersami i pieczęci, jakimi posługiwali się zakonnicy. I właśnie w tych dawnych symbolach szukały inspiracji do opracowania projektów i wykonania swoich znaków graficznych. Następnie, na płytach z linoleum własnoręcznie przygotowywały matryce i drukowały odbitki na przenośnej prasie graficznej. Dodatkową atrakcją była możliwość uzyskania wydruków w różnych wersjach kolorystycznych. Najlepsze prace, wybrane przez jury (powołane przez organizatorów), ozdobiły pamiątkowe koszulki oraz kalendarze promujące akcję i Szlak Cysterski. Uczestnicy warsztatów i ich goście otrzymali takie upominki podczas wernisażu, który zwieńczył operację.

Uroczyste zakończenie projektu odbyło się 18 maja 2012 r. w murach zabytkowego, pocysterskiego kościoła pw. św. Mikołaja w Łęgowie. Podczas tego spotkania goście mogli m.in. obejrzeć projekcję multimedialną. Złożyły się na nią fotografie, dokumentujące realizację warsztatów w poszczególnych miejscowościach i wykonane podczas nich linoryty.

Niesamowitych wrażeń dostarczył zgromadzonej publiczności koncert muzyki dawnej w wykonaniu Marcina Latarskiego i Krystiana Iwanowa. Obaj ubrani w cysterskie stroje śpiewali przy akompaniamencie organisty Marka Stachyry. Wystąpił też Chór Gminy Pruszcz Gdański pod dyrekcją Amelii Waszkiewicz i z towarzyszeniem Dawida Wesołowskiego, grającego na instrumentach klawiszowych.

Inną atrakcję zapewnił gospodarz świątyni, ks. proboszcz dr Grzegorz Rafiński, który ze swadą opowiadał o tajemnicach, jakie skrywa zabytkowy obiekt. Pokazał gościom nawet podziemne krypty, w których spoczywają szczątki dawnych zakonników i parafian, pochowanych w tym miejscu przed wiekami.

Nagrodzone prace:

1_miejsce_Piotr-Malinowski_Jagatowo
2_miejsce_Konrad_Sklodowski_Cieplewo
3_miejsce_Ela_Koprowska
Dawid_Gromadzinski
Jacek_Smoczynski
Kinga_Staszczak
Martyna_Gryczynska
Mateusz_Spiewak
Michal_Zuchowiecki
Monika_Leszczynska
Natalia_Ratajczak
Roksana_Weglarska
Tomek_Kochan
Wiktoria_Morawska
Wiktor_Kalkowski

Finał projektu:

01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18

logotypy-prow